censor.org.ua

Кошти на відбудову «Охматдиту»: чому лікарня не може отримати гроші благодійників

18:36 19-08-2024
Наслідки російського ракетного удару по дитячій лікарні «Охматдит». Київ, 8 липня 2024 року

Наприкінці минулого тижня у соцмережах розгорівся скандал: гендиректор Національної дитячої спеціалізованої лікарні (нині уже відсторонений Міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком) Володимир Жовнір звинуватив Благодійну організацію «Благодійний фонд «Охматдит» – здорове дитинство», яку очолює Євген Вембер, у відмові перерахувати кошти на рахунок лікарні. У Фонді в свою чергу запевнили, що перерахують гроші благодійників щойно лікарня надасть відповідні документи із потребами, на які планують витратити ці гроші.

Радіо Свобода спробувало розібратися у чому причина конфлікту? Чому медзаклад не може отримати кошти? Коли це стане можливим? І які гарантії, що кошти підуть на потреби лікарні, яка зазнала ушкоджень внаслідок російського ракетного удару?

Під час масованого удару 8 липня 2024 року російські ракети зруйнували один із корпусів дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит». Щоб підтримати заклад – тисячі українців і десятки великих бізнесів задонатили на його відбудову.

Загалом було зібрано 378 мільйонів гривень.

Росія вдарила по дитячій лікарні «Охматдит»: наслідки масованої атаки РФ на столицю (фотогалерея)

Росія вдарила по дитячій лікарні «Охматдит»: наслідки масованої атаки РФ на столицю (фотогалерея)

  • Радіо Свобода

В чому суть конфлікту?

Кошти надсилали на рахунок Благодійного фонду «Охматдит – здорове дитинство», із яким медзаклад співпрацює із 2022 року. Фонд приватний. Досі нарікань на його роботу у керівництва не було.

Та 16 серпня, трохи більше як за місяць після обстрілів, Володимир Жовнір написав пост у соцмережах, де поскаржився на Фонд. Мовляв, комунікація погіршилася й лікарня не може отримати кошти на свої рахунки.

«Зранку ми дізналися, що БО «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство», не планує переказувати кошти на рахунок НДСЛ «Охматдит». Тобто станом на 16 серпня 2024 року 378 млн грн залишаються на рахунку в БО «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство», – написав у соцмережах нині відсторонений від роботи колишній гендиректор лікарні «Охматдит».

Отримати додаткові коментарі від Володимира Жовніра команда Радіо Свобода не змогла. Під час телефонного дзвінка він повідомив, що МОЗ попросив його утриматися від спілкування із журналістами, доки тривають перевірки.

У БО «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство» Радіо Свобода підтвердили, що вони співпрацюють із лікарнею з 2022 року. Свої відносини узгодили меморандумом про співпрацю. І розповіли як співпрацювали до теперішнього моменту.

«Протягом всієї роботи Фонду і лікарні, вона була побудована таким чином, що Фонд оплачував або самостійно укладав договори, оплачував рахунки, або оплачував ті договори та рахунки, які їм виставляла лікарня. Ну, попередньо, звісно, вивчивши їх, і так далі. Не було такого порядку, щоб фонд перераховував всі кошти на рахунки державного казначейства. Жодного разу не було. І воно, власне, неможливо, тому що відсутнє цільове призначення даних грошових коштів і прослідкувати, куди саме ці грошові кошти будуть витрачені, Фонд не має можливості. Власне, через це до сьогоднішнього дня вони не перераховані на рахунки НДСЛ «Охматиду»», – пояснила телефоном адвокат Благодійної організації «Благодійний фонд «Охматдит» – здорове дитинство» Оксана Соколовська.

Простіше кажучи – напряму лікарня не отримала жодного разу ні копійки на свої рахунки від Фонду, оскільки мед заклад не є кінцевим бенефіціаром, а кошти «Благодійний фонд «Охматдит» – здорове дитинство» перерахував безпосередньо підрядникам. Тож і цього разу Фонд чекає підрядника, який буде виконувати ці роботи.

«Охматдит»: емоції та свідчення очевидців атаки РФ на дитячу лікарню. Кадри з місця удару
Будь ласка, зачекайте

Підрядник: хто кого обрав і чому тендер скасували

За період від російського удару по лікарні «Охматдит» й до скандалу із перерахуванням коштів на рахунки лікарні – був ще один інцидент із коштами для медзакладу – якраз із підрядником. Тендер на відбудову виграла компанія із третьою по дороговизні пропозицією – ТОВ «Буд-технолоджі». Вартість пропозиції без ПДВ – 307 447 003₴

Важко зрозуміти, хто саме ж саме проголосував за цього кандидата – бо сторони вказують одна на одну.

«Було дві, так скажімо, дві ради. Одна консультаційна рада створена фондом з експертів, які фонд залучив на засадах «pro bono». Інша рада, робоча група, була створена лікарнею. Всі рішення мала ухвалювати лікарня, тому що вона була замовником. Фонд не мав таких прав, відповідно до правовідносин, навіть по меморандуму. Тобто Фонд рекомендував, надавав свої рекомендації відносно вибору того чи іншого підрядника. А остаточне рішення приймала лікарня», – розповіла телефоном адвокат Благодійної організації «Благодійний фонд «Охматдит» – здорове дитинство» Оксана Соколовська.

Міністерство охорони здоров’я звернулося до правоохоронних органів щодо «проведення додаткових перевірок» тендеру на ремонт дитячої лікарні «Охматдит» у Києві, що постраждала після російського обстрілу в липні, повідомив очільник МОЗ Віктор Ляшко. Він пояснив це застереженнями, озвученими щодо переможця тендеру – ТОВ «Буд-технолоджі».

«Бачу, що цей вибір викликав резонанс, саме тому сьогодні ми звернулися до правоохоронних органів для проведення додаткових перевірок. Зі свого боку, хочу ще раз підкреслити, що я особисто і моя команда робимо все, аби процес був абсолютно прозорий. Завтра у всіх охочих буде можливість поставити всі питання, оскільки в пості все описати неможливо. Запрошую це зробити в «Охматдиті» о 14:00, де буду присутній разом з керівництвом «Охматдиту» і Фонду («Благодійний фонд «Охматдит» – ред.)», – написав Ляшко у фейсбуці 1 серпня.

Тепер мають провести новий тендер і обрати нового підрядника, який буде відновлювати корпус лікарні, проте й тут є нюанси – потрібно знати суму у скільки це відновлення обійдеться.

Ліікарі волонтери розбираються завали у місці російського ракетного удару по лікарні «Охматдит». Київ, Україна. 8 липня 2024 року
Ліікарі волонтери розбираються завали у місці російського ракетного удару по лікарні «Охматдит». Київ, Україна. 8 липня 2024 року

Немає висновків комісій. Який кошторис?

Процес відбудови зруйнованого у дитячій лікарні «Охматдит» має проходити в кілька етапів. Перший із них – це оцінка вартості.

Найперше комісія має оглянути кожен сантиметр зруйнованої будівлі й оцінити підлягає він відновленню чи його треба будувати наново. Доки таких висновків комісія ще не дала. Насправді й не мала, адже така робота може тривати від кількох місяців до півроку. А із моменту удару пройшло 1,5 місяці.

Далі, вже після того, як буде затверджена сума, яка піде на відшкодування – проводити тендер. А тоді вже перераховувати кошти на цільові витрати під конкретні потреби.

Голова «Благодійний фонд «Охматдит» – здорове дитинство» Євген Вембер на своїй сторінці в соцмережах зазначив, що Фонд не отримав жодної заявки від лікарні на конкретну потребу. Тото немає конкретики на що саме будуть витрачені гроші чи на стіни з вікнами чи на сумнівні консультації?

«Фонд готовий оплатити будь-яку нагальну потребу лікарні: медичне обладнання чи відновлення будівель, пошкоджених внаслідок російської атаки. Та за весь час ми не отримали від лікарні «Охматдит» жодного листа про будь-яку подібну цільову потребу. Попри це, на фонд чинять тиск. Ми отримали лист від Національної поліції України про проведення досудового слідства та витребування копій документів. На нас тиснуть, щоб ми перерахували кошти на казначейські рахунки лікарні. Вже і зараз».

Зруйнований корпус лікарні після російських обстрілів 8 липня
Зруйнований корпус лікарні після російських обстрілів 8 липня

Вембер зазначає, що Міністерство охорони здоров’я у своїх вимогах посилається на ст. 5 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».

Втім, за словами Вембера, ця стаття закону не передбачає правового механізму перерахування коштів, зібраних благодійником, на будь-які державні чи інші рахунки без підстав. Й перерахувавши кошти – голова Фонду порушить закон.

Радіо Свобода розпитало незалежного юридичного фахівця щодо того яким чином регулюється робота благодійних фондів в Україні й чи дійсно, перерахувавши кошти на рахунок лікарні, БО порушує закон.

Адвокат юридичної компанії «Ілляшев та Партнери» Михайло Ілляшев розповів, що робота БФ регулюється індивідуально для кожного випадку й форма співпраці прописується у Статуті чи договорі про співпрацю.

«Для того, щоб розібратися в цій конфліктній ситуації – треба проаналізувати документи, які укладені між БФ та лікарнею й чи взагалі укладені вони чи ні. Також потрібно дивитися Статутні документи БФ. Там може бути прописано або не бути прописано, на яких підставах можуть бути перераховані кошти. А якщо ви надаєте допомогу всім лікарням, а не конкретно «Охматдиту» і тоді в статутних документах не буде такої вузької мети у вас зазначено», – каже адвокат юридичної компанії «Ілляшев та Партнери» Михайло Ілляшев.

  • 17 серпня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що виконання обов’язків генерального директора «Охматдиту» тимчасово покладено на Олександра Уріна, який очолює відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих інтоксикацій.
  • Ляшко стверджує, що саме тогочасний директор «Охматдиту» Жовнір запропонував збирати кошти на рахунок Благодійної організації «Благодійний фонд «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство» після російського удару по лікарні.
  • 25 липня на черговому засіданні Робочої групи «Охматдиту» учасники вирішили запросити додаткову інформацію у Фонду про компанії-учасники тендеру на відбудову лікарні.
  • 31 липня загальні збори Фонду рекомендували «Охматдиту» укласти договір на виконання ремонтних робіт пошкодженого сучасного корпусу лікарні з «вже відомою компанією».
«Охматдит»: якою була найбільша дитяча лікарня України до ракетного удару РФ (фотосвідчення)

«Охматдит»: якою була найбільша дитяча лікарня України до ракетного удару РФ (фотосвідчення)

  • Еймос Чаппл

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.