Про готовність до переговорів з РФ, КНР та КНДР з ядерної тематики Джо Байден нещодавно заявив у зв'язку з врученням Нобелівської премії миру японській організації «Ніхон Хіданкьо», яка об'єднує тих, хто вижив після американських атомних бомбардувань Хіросіми та Нагасакі. Вітаючи лауреатів, нинішній господар Білого дому, висловившись за «продовження руху до світу, вільного від загрози ядерної зброї», додав: «США готові вести переговори з Росією, Китаєм і Північною Кореєю без попередніх умов для зменшення ядерної загрози. Ні нашим країнам, ні світу не вигідно гальмувати прогрес скорочення ядерних арсеналів. Зменшення ядерної загрози важливо не всупереч сьогоднішнім небезпекам, а саме через них».
На сигнали 81-річного відхідного президента США реагували вкрай оперативно і дали зрозуміти, що вважають зменшення ядерної загрози важливою темою. При цьому у Путіна для її обговорення висунули попередню умову. «В умовах війни, яка ведеться щодо Росії, з непрямим і навіть прямим залученням туди ядерних держав, таких як США, Великобританія, Франція, говорити про це (контроль над ядерними озброєннями та їх скорочення – ред.) без зв'язку з усіма іншими аспектами безпеки абсолютно неможливо», - підкреслив спікер кремлівського диктатора Дмитро Пєсков. На його думку, «контакти щодо скорочення ядерних озброєнь не можна відкладати в довгий ящик, але питання мають розглядатися в комплексі». Тобто, «голос» кремлівського диктатора дає пряму відсилку до російсько-української війни.
Свої 5 копійок вставив і відомий заступник голови російського Радбезу Дмитро Медведєв, який побачив у ядерній ініціативі Джо Байдена «чергове хамство» американців. «Вдумайтеся: США ведуть практично повноцінну (а зовсім не гібридну) війну з нами і бажають нашій країні стратегічного поразки. Тому переговори на тему СНВ (стратегічних наступальних озброєнь – ред.) з Америкою не більш корисні, ніж переговори про перемир'я з Гітлером у 1945 році», - написав Медведєв у своєму Telegram-каналі. До речі, саме цей персонаж, будучи президентом РФ, у 2010 році підписав з США останню з нині діючих двосторонніх угод у сфері контролю над озброєннями: Договір про стратегічні наступальні озброєння (ДСНВ). На фоні російсько-української повномасштабної війни США та РФ у 2023 році призупинили свою участь у договорі, однак пообіцяли дотримуватися його кількісних обмежень: 700 одиниць для розгорнуті міжконтинентальні балістичні ракети (МБР), балістичні ракети на підводних човнах (БРПЛ) і важкі бомбардувальники (ТБ); 1550 одиниць для бойових зарядів на них; 800 одиниць для розгорнуті та нерозгорнуті пускові установки МБР і БРПЛ, а також ТБ. Зазначимо, що термін дії ДСНВ спливе в лютому 2026 року.
Тим часом у МЗС КНР устами офіційної представниці відомства Мао Нін зазначили наступне: «Китай завжди вважав, що повне заборона та остаточне знищення ядерної зброї, а також створення світу, вільного від ядерної зброї, відповідає загальним інтересам всього людства». Саме Піднебесна зараз координує роботу ядерної «п'ятірки» - об'єднання офіційних ядерних держав (США, Китай, Франція, Великобританія та РФ), створеного на підтримку Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯО). Минулого тижня в Нью-Йорку на полях засідань Першого комітету Генасамблеї ООН відбулася дебютна зустріч делегацій п'яти країн в рамках китайського головування. Вона була закритою і носила скоріше підготовчий характер. При цьому до Китаю цей механізм протягом року очолювала путінська Росія.
Віце-спікер Ради Федерації РФ Константин Косачов побачив два аспекти в заяві пана Байдена. «Перший, звичайно, - передвиборчий. Практично все, що зараз говорять провідні американські політики, підпорядковане логіці битви за голоси виборців. І якщо Трамп відкрито говорить, що політика адміністрації Байдена веде світ до ядерної війни, то нинішній лідер поспішає продемонструвати своє «миролюбство». У цьому плані заява «кульгавої качки» і його бажання попіаритися на нобелівській темі навряд чи потрібно сприймати як серйозне запрошення до переговорів». Другий аспект заяви нинішнього мешканця Овального кабінету Косачов сформулював так: «США дійсно були б дуже раді будь-якими способами обмежити і контролювати російський ядерний потенціал, який сьогодні залишається останнім аргументом проти прямого вступу НАТО в конфлікт на стороні України. Схема тут цілком зрозуміла: накласти обмеження на наш ядерний арсенал, але при цьому вивести за дужки ядерні озброєння європейських союзників – Великобританії та Франції, а також тему сукупного перевесу Заходу в області неядерних потенціалів. У ситуації, коли Вашингтоном робиться ставка на стратегічне поразку РФ, обговорювати тему скорочення її озброєнь, несерьозно, але США хочуть представити справу так, що, мовляв, м'яч на стороні Росії».
Кинувши м'яч на російську частину поля, пан Байден, як видно, нарвався на масу «компліментів» з боку Медведєва та інших персонажів. Паралельно відхідний президент США запланував візит до Німеччини, який був відкладений через ураган «Мілтон». Як пише Spiegel з посиланням на неназваного чиновника в Берліні, офіційні зустрічі з президентом Франком-Вальтером Штайнмайером та канцлером Олафом Шольцем заплановані на п'ятницю, 18 жовтня. Про інші заходи з участю американського президента не повідомляється. А це означає, що Джо Байден остаточно «злив» ними ж ініційовану зустріч в рамках «Рамштайна» - міжнародної коаліції на підтримку України. Як зазначив журналіст німецького телеканалу ZDF Ельмар Тевессен, подальші рішення щодо «Рамштайна», швидше за все, будуть прийматися лише після результатів президентських виборів у США.
До речі, про вибори. До виборчого часу «Ч» у США залишилося менше трьох тижнів, але фаворит гонки так і не визначився. Розрив між республіканцем Дональдом Трампом, який очолював країну в 2017-2021 роках, і діючим віце-президентом, демократкою Камалою Харріс, знаходиться в