У понеділок, 21 жовтня, до Києва з неоголошеним візитом прибув голова Пентагону Ллойд Остін. Він привіз пакет допомоги на 400 мільйонів доларів на боєприпаси, військову техніку та озброєння. Голова Пентагону підкреслив, що при президенті Джо Байдені Сполучені Штати продовжать зміцнювати підтримку України.
Кількома днями раніше президент Зеленський заявляв, що очікується візит в Україну представників американської адміністрації – для більш детального обговорення «плану перемоги». Невідомо, в якому форматі обговорювався цей план з паном Остіном, проте очевидно, що його приїзд безпосередньо пов'язаний з перспективами війни – на фоні ймовірної зміни влади в США. А про неї – можливу ротацію в Білому домі – зупинимося детальніше.
Колишній президент США Дональд Трамп нещодавно в інтерв'ю The Wall Street Journal заявив, що в особистій бесіді погрожував кремлівському диктатору Путіну «вдарити по центру Москви». Проте, коли і де відбувся цей розмову, він не уточнив. «Я сказав Путіну: «Володимир, у нас чудові відносини». Я дуже добре з ним ладив, у нього інший характер, я вам скажу, дуже відрізняється від інших, я його дуже добре знав. Так от, я сказав: «Володимир, якщо ти підеш на Україну, я вдарю так сильно, що ти навіть не повіриш. Я завдам удар прямо в центр чортової Москви (в оригіналі - «fricking Moscow», - ред.). Я сказав: «Ми друзі, я не хочу цього робити, але в мене немає вибору», - акцентував Трамп, додавши при цьому, що Путін відповів на цю загрозу «No way», що можна перевести як «Ні за що».
Зазначимо, що раніше про цю розмову Трампа і Путіна не було публічно відомо. Тим часом у своїй недавно виданій книзі «Війна» американський журналіст Боб Вудворд пише, що, принаймні, одна таємна розмова між ними відбулася на зорі 2024 року. Зокрема, за даними Вудворда, у цей період Трамп сказав своєму помічнику покинути його офіс у резиденції у Флориді, щоб провести телефонну розмову з Путіним. Проте в книзі не розкривається, що саме вони обговорювали. В цілому, за даними джерел Боба Вудворда, Трамп міг провести сім розмов з Путіним з тих пір, як покинув Овальний кабінет у 2024 році.
На болотах слова Трампа про «удар у центр чортової Москви» миттєво викликали приступ ораторського збудження. Зокрема, путінський спікер Пєсков заявив: «Ми все ще віддаємо перевагу заявляти дуже відповідальну позицію в плані непредставлення публічності змісту розмов, які ведуться на найвищому рівні. Ряд світових лідерів не дотримується такої інформаційної «гігієни». Це на їх совісті. Звісно, зараз звучить дуже багато гарячих і емоційних заяв у Сполучених Штатах в рамках виборчої кампанії».
Тобто, як бачимо, незважаючи на спробу «з'їхати», прес-секретар кремлівського диктатора не став прямо спростовувати слова Трампа, а це багато про що говорить. А от відомий заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв вважає, що Дональд Трамп не міг погрожувати ударами по Москві в бесіді з Путіним: «Трампа занесло. Чи насправді він говорив про те, щоб «ударити по чортовій Москві»? Звісно, ні. Він взагалі був як шовк на переговорах. І на такі слова є лише одна відповідь: ваш чортів Вашингтон, також піддасться удару. Загалом, наші відносини з ним досить теплі».
Ну, а поки в країні-агресорі божеволіють, передвиборча боротьба в США з кожним днем загострюється. І це не дивно, оскільки до фінішу президентської гонки-2024 в США залишається трохи більше двох тижнів. Поки що, за консолідованими даними RealClearPolitics, Камала Харріс попереду. Агрегатор рейтингів дає їй перевагу в 1,3 процентних пункта проти 2,2 п. п. тижнем раніше – вкрай хитке, погодьтеся, лідерство. В той же час на минулих президентських гонках Джо Байден випереджав Трампа на 8,9 п. п., а колишня держсекретарка Хілларі Клінтон у 2016 році – на 6,5 п. п. Проте, хоча тоді пані Клінтон і отримала більшість, обігнавши опонента з перевагою в 3 млн голосів, вона поступилася йому за голосами виборців і тим самим програла виборчий марафон.
Популярність віце-президента Камали Харріс загалом зазнає значних змін. Недавнє опитування NBC News показало зниження прихильності до неї електорату. За кілька тижнів її популярність впала з 48% до 43%. У Трампа ж підтримка становить близько 46%. «Цей зсув вказує на те, що передвиборча боротьба буквально щохвилини загострюється», - робить висновок видання The Hill.
Що ж стосується боротьби за ключові штати, то чаша вагів там схилилася на користь Дональда Трампа. Тут у республіканця перевага в середньому в 1 процентний пункт. На даний момент дербі за прихильність електорату фактично зводиться до боротьби за три штати, два з яких частина так званої «синьої стіни» - традиційно голосуючі за Демпартію Вісконсин і Мічиган. Проте, найбільш запекла боротьба обіцяє бути за Пенсильванію, де у обох кандидатів, за підрахунками FiveThirtyEight, приблизно рівні шанси на перемогу. А за даними RealClearPolitics, у Трампа навіть є невелика перевага в 0,7 п. п.
Тим часом сам Дональд Трамп зараз, як пишуть провідні американські медіа, з головою поринув у кадрові питання, моделюючи власну перемогу. Як заявив неназваний республіканський стратег виданню Washington Examiner, ще на початку 2024 року два керівники кампанії, Кріс Лачивіта і Сьюзі Уайлз, почали проводити «жорсткий і дисциплінований» відбір серед тих, кого Дональд Трамп у разі перемоги візьме в свою команду. А в серпні політик призначив мільярдера і генерального директора фінансової компанії Cantor Fitzgerald Говарда Лютника головою команди з передачі влади. До неї також увійшли екс-адміністратор Управління з питань малого бізнесу Лінда Макмехон, сини республіканця – Дональд Трамп-молодший і Ерік Трамп, екс-член Палати представників Тулсі Габбард, колишній кандидат у президенти Роберт Кеннеді-молодший.
Тулсі Габбард заявляла Fox News, що сподівається на посаду в сфері міжнародних відносин. Роберт Кеннеді