Після презентації "плану перемоги" у Верховній Раді, президент Володимир Зеленський відвіз його до Брюсселя, де представив учасникам засідання Європейської ради. Поточний господар Банкової особливо підкреслив, що в плані є і зброя, і запрошення до НАТО, і економічне зміцнення, яке "дасть певність, що в Україні будуть інвестиції і що її ресурси будуть захищені, і не дістануться Росії чи її союзникам". "Запрошення до НАТО, а також пакет стримування і пакет далекобійної зброї – все це може бути превентивним. Це ще не членство в Альянсі, це запрошення. Але це сигнал, що ми там будемо, що Україна не одна", - акцентував глава держави.
Німецький канцлер Олаф Шольц, коментуючи "план перемоги", зазначив, що є рішення, які він прийняв, і вони "не зміняться". Судячи з усього, глава німецького уряду говорить про Taurus, які Берлін ніяк не наважиться передати Києву, постійно озираючись на Вашингтон і чекаючи саме від Сполучених Штатів схожих кроків.
Президент Литви Гітанас Науседа точно після виступу Зеленського в Європейській раді зазначив, що не побачив нічого нового в "плані перемоги", додавши, що більшість пунктів - "це аспекти, за якими ЄС досі коливається". У свою чергу прем'єр сусідньої Угорщини Віктор Орбан заявив, що від "плану перемоги" Зеленського "кидає в дрож": "Від того, що він (президент України - ред.) виклав, кидає в дрож і навіть більше. Я належу до тих, хто закликає Європейський Союз змінити свою нинішню стратегію. Європейський Союз програє в конфлікті, оскільки Брюссель вступив у нього з "погано продуманою, погано реалізованою і погано розрахованою стратегією". Орбан закликав перейти до "мирної стратегії" - до роботи над припиненням вогню і мирними переговорами. Також він знову включив платівку про те, що в разі перемоги на виборах президента США Дональда Трампа, республіканець "дуже швидко" покладе кінець російсько-українській війні.
Про Трампа, до речі, також говорив, перебуваючи з робочим візитом у Брюсселі, і Зеленський. Зокрема, діючий гарант української Конституції на полях Європейської ради розповів, що під час недавньої зустрічі з Трампом обговорював необхідність вступу України в НАТО, згадуючи при цьому відмову Києва від ядерної зброї. У цьому контексті Зе згадав про Будапештський меморандум як недієву угоду, яка не змогла захистити Україну, що відмовилася від ядерної зброї: "Хто з цих великих країн, усіх ядерних держав постраждав? Усі? Ні, одна – Україна. Хто віддав ядерну зброю? Усі? Ні, одна – Україна. Хто сьогодні воює? Україна. В розмові з Дональдом Трампом я йому сказав: "Який же вихід? Або в України буде ядерна зброя - і тоді це для нас захист. Або ми повинні мати якийсь альянс. Крім НАТО, на сьогоднішній день ми не знаємо дієвих альянсів".
Зеленський також додав, що країни НАТО сьогодні не воюють, тому Україна і вибирає Альянс, а не ядерну зброю. "Я вважаю, що мене почув Дональд Трамп. Він сказав: "У вас справедливі доводи", - зазначив президент, додавши при цьому, що якщо партнери не підтримають його "план перемоги", це стане привілеєм для Росії і великою помилкою.
Між тим у четвер, 17 жовтня, німецький таблоїд Bild з посиланням на високопоставлене українське джерело, що займається закупівлею озброєнь, повідомив: влада України не допустять другого наступу російських сил на Київ і готова піти на створення ядерної бомби, щоб запобігти цьому. Про це нібито йшлося на відбувшомуся кілька місяців тому закритому брифінгу, на якому був присутній і кореспондент видання Юліан Рьопке. "У нас є матеріали, у нас є знання. Якщо наказ буде віддано, нам знадобиться всього кілька тижнів, щоб зробити першу бомбу", - цитує Bild українського чиновника. За його словами, Заходу слід "менше думати про червоні лінії Росії і набагато більше - про українські червоні лінії".
На Банковій поспішили дезавуювати публікацію німецького видання. Новоспечений радник Зеленського Дмитро Литвин в ефірі "24-го каналу" назвав нісенітницею твердження, що влада серйозно розглядає варіант створення ядерної зброї.
За його словами, йдеться про "вкидання нісенітниць в інформаційний простір". Сам же президент, виступаючи в четвер ввечері на ще одній пресконференції в Брюсселі (на цей раз спільно з генсеком НАТО Марком Рютте), також вважав за потрібне прокоментувати цей випадок. "Ми ніколи не говорили, що готуємося створити ядерну зброю… Для нас захисту, крім НАТО, немає, це наш сигнал, але ми не створюємо ядерну зброю", - запевнив він.
Як відомо, на момент розпаду СРСР Україна мала третій за величиною ядерний арсенал у світі – близько 1700-1900 бойоголовок тільки на "стратегічних" носіях. Однак в рамках досягнутих у середині 1990-х домовленостей Київ відмовився від нього в обмін на економічну допомогу і гарантії безпеки. З тих пір українські посадові особи неодноразово говорили, що це було невірним рішенням. Такі заяви особливо почастішали після 2014 року, коли відбулася анексія Криму. У лютому 2022 року Володимир Зеленський припустив, що Київ відмовиться від Будапештського меморандуму, а тодішній глава МЗС України Дмитро Кулеба додав, що вважає величезною помилкою відмову України від ядерної зброї.
Нагадаємо, що восени 2022 року країна-агресор у особі путінської Росії офіційно звинуватила Україну в підготовці до створення "брудної бомби". Вітчизняні влади ці звинувачення категорично відкидали. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що слідкує за виконанням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, жодних претензій до України з цього питання, що важливо підкреслити, ніколи не пред'являло. У серпні поточного року глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив журналістам, що спостерігачі агентства присутні на всіх АЕС України і "не бачать витоків радіоактивних матеріалів для виготовлення "брудної бомби".
Тим часом Трамп, про як