Дуже жорстка критика 78-річного президента США Дональда Трампа щодо свого українського колеги почалася з його коментарів про результати американо-російської зустрічі в Ер-Ріяді. Старий-новий глава Білого дому, назвавши їх «дуже хорошими», повідомив про готовність зустрітися з Путіним до кінця лютого. При цьому Трамп зробив ще один красномовний жест на адресу країни-агресора, цілеспрямовано спростовуючи очевидні аргументи про «російську загрозу» для Старого Світу. За його словами, російська делегація на зустрічі в Ер-Ріяді не вимагала виведення американського контингенту з Європи. «Ніхто мене про таке не просив. Я не хотів би йти на такий крок, однак цю тему ніхто не піднімав», - зазначив він.
Висловивши зростаючу впевненість у тому, що «український конфлікт» може бути вирішено мирним шляхом, свою основну критику Дональд Трамп спрямував на президента Володимира Зеленського. Зокрема, на своїй прес-конференції в резиденції Мар-а-Лаго (штат Флорида) нинішній господар Овального кабінету вперше відкрито дав зрозуміти, що не вважає Зеленського лідером і партнером США, і фактично вимагав термінового проведення в Україні президентських виборів. Загалом, незамасковане роздратування, що переходить в активне неприйняття, проступало в багатьох висловлюваннях Трампа щодо Зеленського.
«Ви знаєте, вони засмучені, що у них немає місця за столом переговорів (в Ер-Ріяді – ред). У них було місце протягом трьох років. Задовго до цього все можна було уладнати дуже просто. Можна було укласти угоду, яка б зберегла майже всю територію України, без руйнувань, без загибелі людей, а також без знищених міст. Навіть наполовину підготовлений переговорник міг би уладнати це багато років тому», - абсолютно спотворюючи реальність і можливості, обумовлені нею, заявив пан Трамп. При цьому він висловив впевненість, що Росія здатна «дуже швидко» знищити українські міста на сто відсотків, включаючи Київ, але не хоче цього робити. Ну, звісно ж, не хоче, демонструючи такий собі жест доброї волі, ага, звичайно.
А далі – ще цікавіше. Трамп почав активно «качати» свою улюблену тему – фінансову: «Де опинилися всі передані США Україні гроші, куди їх переводять? Я жодного разу не бачив, щоб хтось це підрахував. Я думаю, ми передали $350 млрд. Припустимо, трохи менше. Але це все одно багато». За словами Трампа, «Зеленський сказав тиждень тому, що не знає, де опинилася половина коштів, виділених США». Коментувати цю ахінею, відверто кажучи, безглуздо – наведемо лише сухі факти. Ітак, за інформацією Кільського інституту світової економіки, який постійно відстежує обсяги допомоги Україні та публікує звіт Ukraine Support Tracker, з початку повномасштабної війни і станом на 19 лютого 2025 року загальна допомога від США склала 114,2 мільярда євро.
Але повернемося, втім, до Трампа, а точніше, до його абсурдних за формою та змістом звинувачень на адресу офіційного Києва. В унісон з кремлівським диктатором Путіним Трамп відкрито заявив, що хоче бачити на чолі України іншого лідера, який буде обраний на нових президентських виборах: «Ми маємо справу з ситуацією, коли в Україні не було виборів, коли воєнний стан. Де ж лідер в Україні? Я маю на увазі, мені неприємно це говорити, але його (Зеленського – ред.) рейтинг підтримки впав до 4%. Країна розірвана на шматки, більшість міст зруйновані. Це схоже на масштабний демонтаж. Вважаю необхідним провести вибори в Україні в рамках врегулювання конфлікту з Росією. Це виходить не від Росії, а від нас і від інших сторін. Якщо ви хочете бути за столом переговорів, то тут можна уявити, як народ України говорить: «Давно у нас не проходило виборів».
Народ України і навіть та його частина, яка, м'яко кажучи, не симпатизує Зеленському, в соцмережах буквально «розірвали» (і небезпідставно) Трампа, як Тузик грілку. Якби американському президенту хтось дав навіть короткий аналіз українського сегмента того ж Facebook, його вуха, щоки та інші частини тіла горіли б від сорому, зливаючись з кольором його улюбленої червоної кепки з написом «Make America great again». До речі, про те, в якому світлі він виставляє Америку, на чому акцентують провідні світові ЗМІ, ми розповімо трохи пізніше. Зараз же лаконічно про те, чому трампівське висловлювання про вибори викликало вулкан негативних емоцій з боку українців. Навіть якщо відкинути той факт, що названий рейтинг Зеленського не відповідає дійсності (свіжі дані КМІС дають 57% довіри), ключовий момент полягає в тому, що у українського суспільства і нації як такої є хребет. І коли хтось зовні намагається лізти нахрапом зі своїм статутом в український політичний город, він моментально отримує по голові всім, що в людей є під рукою.
До слова, нова порція заяв глави Білого дому викликала черговий шок у таборі європейських союзників США. Позицію президента Франції Емманюеля Макрона озвучила офіційний представник уряду країни Софі Пріма. «Президент Трамп день за днем робить заяви, всі вони надзвичайно волюнтаристські і, очевидно, робляться без узгодження з європейськими країнами. Заяви Трампа щодо України та Зеленського йдуть в тому ж ключі, і це не може не викликати обурення», - заявила пані Пріма, додавши, що в ЄС «досі чекають послідовності та зваженості» в заявах американського лідера. З прямим закликом до Трампа «попуститися» в своїх наїздах на українського колегу виступили німецький канцлер Шольц, екс-прем'єр Великобританії Борис Джонсон (він, до речі, у прекрасних стосунках з нинішнім президентом США) та багато інших.
Сам Володимир Зеленський продовжує пікірування з господарем Овального кабінету, спростовуючи буквально кожен його тезис. Зокрема, Зеленський назвав вимогу до України повернути витрачені на неї американським урядом кошти абсолютно недоречною. За його словами, глава Білого дому бере свої цифри з повітря: «Потрібно розібратися з цією допомогою, у нас з США абсолютно різні цифри. Нам війна коштувала $320 млрд. $120 млрд витратила Україна, $200 млрд – США та ЄС, це пакет зброї. Всього США дали нам на сьогодні більше $67 млрд зброєю та $31,5 млрд у вигляді прямої допомоги в бюджет. Тому розмова про те, що нам потрібно повернути $