Прем'єр Словаччини нещодавно відвідав столицю країни-агресора для проведення переговорів щодо газу на фоні заяв України про припинення транзиту російського блакитного пального через свою територію з 1 січня 2025 року. Таким чином, Роберт Фіцо став третім європейським лідером після канцлера Австрії Карла Негаммера та прем'єра Угорщини Віктора Орбана, які відвідали РФ після початку сумнозвісної путінської «спеціальної операції».
Як відомо, Словаччина неодноразово намагалася досягти продовження угоди між Україною та РФ щодо транзиту російського газу, термін дії якої закінчується у 2024 році. Після розмови з прем'єром Словаччини на минулому тижні голова українського уряду Денис Шмигаль підтвердив, що Київ виключає продовження транзитної угоди з «Газпромом», але додав, що Україна не проти транспортувати через свою ГТС газ, якщо він не з Росії. Водночас видання Politico нещодавно повідомило, що президент Зеленський нібито пропонував пану Фіцо продовжити транзит російського газу до Словаччини в обмін на «добро» Братислави щодо прийняття України в НАТО. На Банковій цю інформацію коментувати не стали.
Розповідаючи про свою нинішню зустріч з Путіним, словацький прем'єр підкреслив наступне: «Рішення Києва завдає фінансової шкоди Словаччині і ставить під загрозу виробництво електроенергії на атомних електростанціях Словаччини, що неприпустимо». Фіцо додав, що Путін підтвердив готовність РФ продовжувати постачати газ на Захід і в Словаччину, «що практично неможливо після 1 січня 2025 року, враховуючи позицію українського президента». Також голова уряду Словаччини зазначив, що під час тривалої розмови з Путіним вони «обмінялися думками про військову ситуацію в Україні і можливості якнайшвидшого мирного завершення війни».
У свою чергу, путінський спікер Пєсков, зазначивши, що розмова незмінного господаря Кремля з Фіцо проходила в форматі «один на один», додав: «Ви, напевно, чули заяви української сторони і знаєте про позицію європейських країн, які продовжують купувати російський газ і вважають це необхідним для нормальної роботи своєї економіки. Тут дуже складна ситуація, яка вимагає підвищеної уваги». Пєсков також ненав'язливо додав, що «президент Росії довів до співрозмовника своє бачення нинішньої ситуації на полях битв в Україні».
Президент Зеленський вважає, що бажання Фіцо вести справи з Росією – питання безпеки як для Словаччини, так і для всієї Європи. «Москва надає значні знижки для Фіцо, але платить за них Словаччина. Такі знижки не безкоштовні – за них Росії платять суверенітетом або тіньовими схемами. Це повинно зацікавити словацькі правоохоронні органи і спецслужби», - написав нинішній господар Банкової в соцмережах. Глава держави особливо підкреслив, що подробиці такого фінансування були розкриті під час недавньої зустрічі європейських лідерів у Брюсселі, «які визнали, що Фіцо не хоче брати участі в спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю або шукати заміну російському газу, а скоріше навпаки – прагне допомогти РФ витіснити американський газ і енергоресурси інших партнерів з Європи».
«Такі цілеспрямовані дії означають, що він (прем'єр Словаччини – ред.) хоче допомогти Путіну заробляти гроші для фінансування війни і ослабити Європу. Ми втрачаємо людей через війну, яку розпочав Путін, і вважаємо, що така допомога Путіну аморальна. Отже, ключова мета Фіцо – вести справи з Росією, і саме це йому вигідно. Це дійсно велике питання безпеки як для Словаччини, так і для всієї Європи. Чому цей лідер настільки залежний від Москви? Чим йому платять і чим він розплачується?», - підсумував Володимир Зеленський.
Хвилю ідентичної за змістом риторики миттєво підхопило українське МЗС. У відомстві Сибіги заявили, що слабкість, залежність і недалекоглядність енергетичної політики прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо створюють загрозу для всієї Європи: «Росія багато років використовує енергію як зброю, тому загальноєвропейським трендом є відмова від російських енергоресурсів і збільшення енергетичної незалежності. На цьому фоні дивують наполегливі спроби голови словацького уряду зберегти енергозалежність від Москви всупереч політиці ЄС і спільній роботі європейських країн над диверсифікацією енергопостачання. Протягом року його (Роберта Фіцо – ред.) дії були фактично спрямовані на те, щоб допомагати Росії і далі витісняти з європейського ринку американський та інший газ, зберігати залежність Європи і ослаблювати наш континент».
«Україна платить найвищу ціну – ціну людських життів – за стримування російської агресії і захист європейських домівок, включаючи словацькі, від російських вбивць. Україна не прийме ганебну політику умиротворення, яка вже довела свою помилковість у минулому столітті. Закликаємо всіх європейських партнерів спільно працювати над зменшенням залежності від російських енергоресурсів і зміцненням енергетичної безпеки Європи», - резюмували в українському зовнішньополітичному відомстві.
Тим часом президент Литви Гитанас Науседа, коментуючи візит Фіцо в столицю країни-агресора, заявив: «Як дешево коштує ваша любов? Є люди, які їдуть до Росії з любов'ю і задушили б, лише б зустрітися з військовим злочинцем. Це не шлях Литви. Ми вибираємо енергетичну незалежність і реальні ринкові ціни – без жодних політичних прив'язок!».
Також надзвичайно негативно відреагувала на московський вояж словацького прем'єра Чехія. Зокрема, міністр закордонних справ країни Ян Ліпавський акцентував: «Саме чеський уряд забезпечив незалежність від російських енергоресурсів, щоб нам не довелося повзати перед масовим вбивцею. І саме уряд Петра Фіали вирішив відкласти урядові консультації з Братиславою, що з кожним кроком словацького уряду стає все більш розумним».
До слова, в понеділок, 23 грудня, перед будівлею уряду Словаччини в Братиславі відбулася акція протесту, викликана поїздкою прем'єр-міністра Роберта Фіцо до Москви. Згідно з повідомленням