Про плани народних депутатів «вбити» ТЦК та СП нещодавно повідомила представниця пропрезидентської «Слуги народу» Юлія Яцик. Вона уточнила, що це згадується у звіті комісії, і в Міністерстві оборони України (МОУ) вже працюють над створенням рекрутингових центрів. Водночас член тематичної ВСК Ради, виключена зі «Слуги народу» Анна Скороход, яка відома тим, що до війни гордо носила «георгіївську стрічку» на лацкані, назвала ініціативу тимчасової слідчої комісії «дорожньою картою, яка покращить захист інтересів військових». Крім того, це, за її словами, дозволить перенаправити діючих військовослужбовців ТЦК у зону бойових дій. При цьому вона не уточнила, яку кількість співробітників воєнкоматів пропонується «сократити» і направити на фронт, оскільки це, мовляв, службова інформація, яка не підлягає розголошенню.
Тим часом, начальник групи комунікацій Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, майор Роман Істомін, розповів, що з працівників ТЦК та СП «ніякої бригади створити неможливо»: «В ТЦК є працівники, а є військовослужбовці. З працівників безпосередньо жодної бригади створено бути не може, хіба що будівельна. А щодо військовослужбовців, жодних розпоряджень про якесь розформування поки не надходило». У свою чергу, заступник командира 3-ї штурмової бригади Максим Жорін назвав ініціативу народних депутатів «пустим популізмом» і запропонував викорінювати корупцію в ТЦК, а не закривати їх.
Між тим, опальна нардеп Мар'яна Безугла заявила, що розпуск ТЦК дасть мінімум 50 тисяч військовослужбовців. «Все ще актуально, що ні в Міноборони, ні в Генштабі ЗСУ немає фінансової аналітики, це «чорна діра», а чисельність працівників ТЦК та СП разом із рекрутинговими центрами складає до 100 тисяч осіб. Якщо розформувати ТЦК та СП, залишити тільки рекрутингову функцію, передати адміністративні обов'язки ЦНАП і ввести прямий призов у бригади з централізованим моніторингом, то не менше 50 тисяч військовослужбовців ТЦК та СП змогли б поповнити ряд необхідних бойових підрозділів», - написала вона в соцмережах. А «слуга» Юрій Камельчук, закликавши розпустити воєнкомати як такі, «тому що в них працює занадто багато людей», в унісон з Безуглою запропонував замінити ТЦК на рекрутингові центри.
Цілком ймовірно, що подібного роду заяви з вуст ряду народних депутатів викликані зростаючим негативом щодо ТЦК та методів їх роботи. Тим часом, звертає на себе увагу той факт, що ці заяви почали звучати на фоні явного провалу осінньої мобілізації та нестачі людей у бойових частинах. Про уповільнення темпів мобілізації заявляли, зауважимо, нещодавно й у Генштабі. Тим часом Financial Times нещодавно написала про те, що плани України призвати ще 160 тисяч осіб з листопада по лютий «абсолютно нереалістичні». «Військові експерти і один високопосадовець київської влади висловили скептицизм щодо того, що мета буде досягнута, заявивши, що більш реалістично очікувати призову до 100 тис. осіб. На їхню думку, це заповнило б близько половини нестачі особового складу», - констатує FT. При цьому двоє командирів ЗСУ повідомили виданню, що «вже почали направляти медиків і кухарів у піхоту».
Про те, що в піхотні частини масово відправляють не підготовлені для цього кадри, заявив напередодні й нардеп від опозиційної Євросолідарності Олексій Гончаренко. Так, за його словами, у піхоту масово відправляють бойових медиків, зв'язківців, хіміків і служби забезпечення. «Розрахунково-аналітичне підрозділення ЗСУ має 70 осіб. Видано наказ 20 відправити на передову. Це підрозділення хіміків, які пройшли стажування за кордоном і їх берегли на випадок атомної небезпеки. Ну, майбутні смертники, які будуть рятувати всіх у крайньому випадку. Аналогічно по всім підрозділам, дислокованим у східних областях. Усі служби забезпечення повинні відправити в окопи 25% персоналу. З повітряних сил також переводять у сухопутні: мобілізували, місяць навчання і після через тиждень переведення в сухопутні, на нулі вже, запорізьке напрямок. І з ППО, і радистів, так всіх забирають і переводять у піхоту», - цитує парламентарій свого неназваного підписника з ЗСУ, додаючи при цьому, що деякі з таких переведених на фронт тиловиків загрожують піти в СЗЧ (самоволка - ред.). За словами Гончаренка, військові між собою кажуть, що таким чином головком Сирський вирішує проблему проваленої мобілізації. Також партійний соратник екс-президента Порошенка зазначає, що в той же час «у нас сидять люди з бойовим досвідом у ТЦК, які перебирають папірці». Як бачимо, Гончаренко підтримує ідею необхідності розформування ТЦК. В принципі, заяви вищезазначених народних депутатів можна розцінювати як певну загрозу – якщо воєнкоми не почнуть набирати більше людей, то можуть і самі вирушити на передову.
Проте, військові наполягають, що розформування воєнкомів не дасть очікуваного ефекту. Зокрема, спікер Міноборони Дмитро Лазуткін заявив, що в воєнкоматах працює 36 тисяч осіб, але не всі з них придатні: «В ТЦК працює зараз 36 тис. осіб, серед яких майже 7 тис. – це цивільні. Також серед військових є обмежено придатні, досить багато таких людей. Крім того, є близько 3 тис. жінок». Тобто, як випливає зі слів Лазуткіна, в ТЦК працює 26 тис. чоловіків-військових, з яких неназвана частина – придатна до служби. Таким чином, мобілізаційна арифметика від Безуглої про те, що з ТЦК можна мобілізувати близько ста тисяч осіб в МОУ спростовується. Та й взагалі, військові, як, власне, і експерти, м’яко кажучи, не в захваті від перспективи розформування воєнкоматів.
Заяви представників деяких депутатських фракцій і груп щодо ТЦК, на думку політолога, аналітика групи «Левіафан» Сергія Назаренка, є «голим популізмом». «Перш за все, зазначу, що звіт парламентської ВСК про розформування ТЦК тільки представлений. Він ще не затверджений відповідним постановою Верховної Ради, відповідно, жодних юридичних