У середу, 29 січня, літак PSA Airlines здійснював регулярний рейс для авіакомпанії American Airlines з Уїчито до Вашингтона. О 20:47 за місцевим часом (3:47 четверга за Києвом) Bombardier CRJ700 вже заходив на посадку в Національний аеропорт імені Рональда Рейгана. В цей же час неподалік свій навчальний виліт завершував вертоліт Sikorsky UH-60 армії США. Обидва повітряні судна рухалися назустріч один одному. Диспетчери аеропорту, помітивши небезпечне зближення лайнера і вертольота, почали викликати екіпаж останнього: «PAT 2-5, ви бачите CRJ PAT 2-5, пропустіть CRJ і пройдіть за ним». Військовий пілот після тривалої паузи, нарешті, відповів: «PAT 2-5 бачить літак, запитуємо інструкції щодо уникнення зіткнення». Але було вже пізно: через 13 секунд на запису пролунав вибух. Обломки впали в річку Потомак.
На борту Bombardier знаходилося 64 особи, в тому числі чотири члени екіпажу. Екіпаж вертольота Sikorsky UH-60 складався з трьох осіб. Більшість пасажирів лайнера PSA Airlines поверталися до Вашингтона з чемпіонату США з фігурного катання, це були фігуристи, їх тренери та члени їхніх сімей. Серед них - кілька колишніх російських спортсменів, зокрема чемпіони світу з фігурного катання в парах Євгенія Шишкова та Вадим Наумов, а також радянська фігуристка Інна Волянська, які працювали в США тренерами.
На місце катастрофи прибуло близько трьохсот рятувальників, яким належало в темний час доби знайти виживших і тіла загиблих. Проте шансів на порятунок людей було небагато. Близько восьмої ранку четверга за місцевим часом (15:00 за Києвом) начальник пожежної служби та служби невідкладної медичної допомоги округу Колумбія Джон Доннеллі заявив журналістам, що з річки вдалося підняти 28 тіл. «Ми не думаємо, що хтось вижив», - підсумував він. Власне, після цього рятувальна операція перетворилася на операцію з пошуку тіл і збору уламків.
Повітряний простір над аеропортом імені Рейгана є одним з найзавантаженіших у США, а пасажирські літаки часто літають тут одночасно з вертольотами. Але їх співіснування чітко регулюється диспетчерськими службами. «Курси, якими слідували військовий вертоліт і літак American Airlines, були цілком звичайними для Вашингтона, - заявив в четвер міністр транспорту США Шон Даффі. - Це рутинна ситуація. Але цього разу щось пішло не так».
Слід зазначити, що катастрофа стала наймасштабнішою за кількістю жертв для США з листопада 2001 року. Тоді, нагадаємо, лайнер American Airlines розбився незабаром після вильоту з Міжнародного аеропорту імені Джона Кеннеді в Нью-Йорку. В результаті загинули 265 осіб. Розслідування нинішньої авіакатастрофи проведе Національний рада з безпеки на транспорті США (NTSB). Експерти перевірять, чому екіпаж вертольота не змінив курс, а диспетчери не дали чітких команд.
Дональд Трамп на спеціальному брифінгу сказав, що США і Росія вже зв’язалися з питання передачі тіл загиблих, проте уточнив, що з Путіним не контактував. Про те, що розмови кремлівського диктатора зі старим-новим американським лідером «поки не було», заявив і путінський спікер Пєсков.
А тим часом, росГосдума має намір надіслати до більшості країн звернення про необхідність проведення розслідування інформації про підготовлюване властями США замах на Путіна. Про це нещодавно заявив голова комітету Госдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький. «Ми вже відправили в ряд парламентів світу, намагатимемося надіслати, напевно, у всі та більшість парламентів світу, в тому числі і в невеликі країни на різних континентах. Має бути об’єктивне, безстороннє і глибоке розслідування», - зазначив Слуцький в ефірі «Росії 24».
Водночас спікер росГосдуми Вячеслав Володін направив звернення в Конгрес США та ООН. «Ні Байден, ні Блінкен не спростували озвученого. Підготовка замаху на Путіна, саме обговорення цього - злочин. Серйозна загроза глобальній безпеці. Прямий шлях до початку ядерної війни. Для всіх міжнародних інститутів це має стати підставою для розслідування», - написав у соцмережах Володін. Він нагадав про замахи на Трампа і Фіцо і заявив, що «обговорення наміру вбити Путіна потрібно сприймати всерйоз». Також Володін закликав «притягнути до відповідальності» Блінкена і Байдена. Очевидно, що ця активність була узгоджена з Кремлем. Не виключено, що на болотах таким чином намагаються нагадати Трампу про загрозу ядерної війни, щоб підштовхнути його до переговорів.
Нагадаємо, що 28 січня скандальний американський журналіст Такер Карлсон заявив, що попередня адміністрація США, зокрема тодішній державний секретар Ентоні Блінкен, хотіла «прискорити війну» з Росією і «прагнула вбити» Путіна.
«Заява Такера Карлсона, де він говорить, що Блінкен планував вбивство Путіна – це пряма артпідготовка до переговорів Трамп-Путін. Трамп відкрито витягнув свій головний козир – страх Путіна за власне життя. Ні для кого не секрет, що до останнього часу обидві партії в США займали залізобетонну позицію: переговори з Росією не передбачають зміни режиму. Тиждень тому, в першому інтерв’ю після інавгурації, Трамп пригрозив Росії нафтовим обвалом. Між рядками там можна було прочитати і те, що у разі відмови від пропозиції щодо переговорів, може бути переглянута позиція щодо зміни режиму. Зараз устами Такера Карлсона (нагадаю, що саме він брав інтерв’ю у Путіна), російському керівнику прямо говорять: тебе можуть замінити. А це те, чого патологічно боїться Путін найбільше. Паралельно з’явилося майже синхронне заявлення Індії та Китаю, що вони не будуть купувати з березня російську нафту на фоні збільшення витрат на фрахт. Звичайно, це тільки дзвіночок, а не остаточне рішення. Але така історія не може не напружувати (лякати) Путіна», - констатує політолог Вадим Денисенко.
На думку експерта, в цілому гра Трампа з Путіним зараз виглядає так: президент США максимально і по всіх фронтах підвищує ставки, змушуючи П