У квітні 2019 року весь світ побачив кадри, як палає собор Парижської Богоматері (Нотр-Дам). І ось, через п’ять років, знаменитий собор вдалося відреставрувати, а з церемонії його відкриття французька влада вирішила зробити справді грандіозну подію. І це їм вдалося, адже лише лідерів і глав урядів до Парижа на минулий вікенд приїхало близько півсотні осіб, не кажучи вже про інших знаменитостей.
У французькій столиці, правда, не було діючого президента США, замість якого Вашингтон на церемонії представляла перша леді Джилл Байден. Водночас обраний президент США Трамп і виходяча перша леді, які сиділи пліч-о-пліч, несподівано утворили під час церемонії складну американську політичну сім’ю. Головний республіканець, до речі, став «гвоздем» програми закулісної частини. Підвищена увага до його постаті частково пояснюється тим фактом, що візит до Франції став його першою закордонною поїздкою з моменту перемоги на президентських виборах 5 листопада.
Деякі лідери стали шукати можливість хоч якось зустрітися з майбутнім господарем Овального кабінету та висловити йому свою повагу. Наприклад, президент Грузії Саломе Зурабішвілі вдалося зловити пана Трампа в коридорі, хоча вже через тиждень вона повинна скласти з себе повноваження, проте на фоні глибокої політичної кризи в країні відмовляється це зробити, щоб підтримати опозицію. «Розгорнута дискусія з президентами Трампом і Макроном. Виявлено вкрадені вибори та надзвичайно тривожні репресії проти народу Грузії. Підкреслено необхідність сильних США. У грузинського народу є друг у особі Дональда Трампа», - написала пані Зурабішвілі, до речі, уродженка Франції, у соцмережі X.
Спробували зафіксувати контакт з республіканцем і інші високопосадовці, які прибули на церемонію відкриття Нотр-Дама. Однак ключовою та найобговорюванішою у світових ЗМІ зустріччю в Парижі стали переговори трьох між Володимиром Зеленським, Дональдом Трампом і лідером Франції Емманюелем Макроном. При цьому, за інформацією американського порталу Axios, такий контакт міг і не відбутися, оскільки пан Трамп спочатку відмовлявся зустрічатися з нинішнім господарем Банкової. Однак, як повідомляється, пан Макрон доклав максимум зусиль, щоб переконати майбутнього президента США погодитися на тристоронню бесіду, і в цьому йому вдалося досягти успіху. Один з джерел Axios підкреслив: переговори, що тривали близько 45 хвилин, пройшли «добре і продуктивно».
«Доброю і продуктивною» назвав зустріч і Володимир Зеленський. За його словами, «президент Трамп, як завжди, налаштований рішуче». Діючий гарант української Конституції запевнив, що всі учасники тристоронніх переговорів висловили бажання покласти край конфлікту «як можна швидше і справедливіше», додавши, що нині як ніколи актуальною є формулювання «мир через силу».
Досить показово, що лише на наступний день - вранці 8 грудня - зустріч прокоментував Дональд Трамп. У соцмережі Truth Social республіканець написав, що тепер вже колишній президент Сирії Башар Асад «втік зі своєї країни», а «його покровитель Росія на чолі з Путіним більше не зацікавлена в його захисті». На думку пана Трампа, Москва «втратила всякий інтерес до Сирії через Україну». Він запевнив, що ця «війна ніколи не повинна була починатися».
Окремо Дональд Трамп підкреслив, що «Зеленський і Україна хотіли б укласти угоду і зупинити це безумство», і закликав «негайно припинити вогонь і почати переговори». «Занадто багато життів витрачається марно, занадто багато сімей руйнується, і якщо так продовжиться, то це може перерости в щось набагато більше і набагато гірше. Я добре знаю Володимира. Прийшов час діяти. Китай здатний допомогти. Світ чекає!» - акцентував старий-новий американський лідер. Він також зазначив, що українці «безглуздо втратили 400 тисяч солдатів і набагато більше мирних жителів». «З початку повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів, загиблих на полі бою», - надзвичайно оперативно прокоментував заяву Трампа Володимир Зеленський. При цьому він уточнив, що за час війни допомога була надана 370 тисячам поранених військових, половина з яких повертається до строю. Виходячи з цих даних, загальна кількість загиблих і поранених українських воїнів дійсно може становити близько 400 тисяч осіб.
Що ж до втрат Росії, то Трамп висловився про них так: «близько 600 тисяч російських солдатів лежать пораненими або мертвими у війні, яка ніколи не повинна була початися і може тривати вічно». За словами ж Володимира Зеленського, «оновлені дані про російські втрати перевищують 750 тисяч їх людей. Це 198 тисяч вбитих росіян і більше 550 тисяч поранених».
«Я сказав, що нам потрібен справедливий і сильний мир, який росіяни не зруйнують через кілька років, як вони вже це робили», - розповів також Зе про результати тристоронньої зустрічі в Парижі. Він згадав про вплив Росії на Грузію, спробу впливати на Молдову, багаторічну присутність рашистів у Сирії та російський слід в Африці - «з метою дестабілізації».
На болотах вже відреагували на трамповський заклик по російсько-українській війні. Зокрема, путінський спікер Пєсков, чий коментар був опублікований на сайті Кремля, зазначив наступне: «Ми уважно ознайомилися з заявою обраного президента США Дональда Трампа, яку він зробив після зустрічі в Парижі з Макроном і Зеленським. Президент Путін неодноразово говорив про те, що Росія відкрита для переговорів по Україні і вітає мирні ініціативи, що виходять в першу чергу від країн Глобального Півдня, наших партнерів по БРІКС – Китаю, Індії, Бразилії, ПАР, а також працюючих на гуманітарному треку Об’єднаних Арабських Еміратів, Катару та Саудівської Аравії». За словами Пєскова, позиція Росії по Україні «добре відома», а «умови для миттєвого припинення бойових дій були викладені президентом Путіним у червні цього року».
У червні, нагадаємо, кремлівський диктатор заявляв, що для завершення конфлікту ЗСУ повинні бути повністю виведені з Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей