Під час півторагодинних дебатів в прямому ефірі 66-річний Шольц і 69-річний Мерц буквально лізли з шкіри, щоб дискусія проходила в максимально коректній площині, однак неприязнь один до одного іноді виривалася назовні. «Навіщо бути таким дурним?» - не витримав першим Олаф Шольц, критикуючи антимігрантські ініціативи Фрідріха Мерца, зокрема введення прикордонного контролю на кордоні з країнами Шенгенської зони. Діючий канцлер ФРН впевнений, що така ініціатива підриває позиції офіційного Берліна в ЄС, в той час, коли Європі сьогодні, як ніколи, потрібно єдність. За словами пана Шольца, його уряду вдалося припинити зловживання в німецькій системі надання притулку. «Слухайте, ви в курсі, що живете не на цій планеті, - парирував Фрідріх Мерц. - Усі ваші слова – це казка».
«Казкар» Шольц, між тим, обрав наступальну тактику і заявив про неможливість довіряти Фрідріху Мерцу після того, як наприкінці січня християнські демократи (ХДС) провели в Бундестагу антимігрантську ініціативу за підтримки правопопулістської та проросійської «Альтернативи для Німеччини» (АдГ). Нинішній глава німецького уряду впевнений, що його опонент у разі перемоги готовий сформувати коаліцію з ультраправими. Лідер ХДС був змушений виправдовуватися, мовляв, про довгострокову співпрацю з АдГ і мови бути не може.
Мабуть, найбільш жорстким виявився раунд дебатів, присвячений економічним питанням. Так, пан Мерц звинуватив канцлера в деіндустріалізації країни, назвавши його політику катастрофічною. Лідер ХДС нагадав, що з моменту приходу Олафа Шольца до влади три роки тому в Німеччині збанкрутувало 50 тисяч компаній, причому половина з них – у 2024 році. За словами Мерца, такі показники є рекордом для ФРН за останні 15 років. Останні три роки, стверджував Мерц, Німеччина перебуває в рецесії. Шольц з ним категорично не погодився. Згідно з його переконанням, економічне становище ФРН – результат впливу зовнішніх факторів. «Я не той, хто вторгся в Україну, і не той, хто припинив постачання газу, – це був Путін», - заявив він. «Тоді чому, заради Бога, ви відмовилися від ядерної енергетики?», - на максимально високих тонах відповів Мерц. Шольц, проте, з невозмутим спокоєм заявив, що повернення до неї коштуватиме уряду €40 млрд, а це – «важке, якщо не сказати, непосильне зараз бюджетне навантаження».
В цілому, відзначимо, що на зовнішньополітичному треку градус дискусії знизився практично до рівня нижче плінтуса. Зокрема, говорячи про можливість введення Дональдом Трампом тарифів для європейського експорту, Шольц і Мерц проявили абсолютну одностайність: Євросоюз неодмінно має «одноголосно і рішуче» відповісти на такі дії. В унісон пройшли вони і по пропозиції нинішнього господаря Oval Office перетворити сектор Газа на «близькосхідну Рів'єру». Так, Олаф Шольц назвав цю заяву скандалом, а сам термін – обурливим. Фрідріх Мерц з ним цілком і повністю погодився. Однак взагалі, коли мова заходила про співпрацю з Білим домом, обидва політики намагалися давати максимально ухильні відповіді, обмежуючись витіюватими фразами про необхідність європейського єдності в діалозі з Вашингтоном.
Позиційні точки дотику знайшли учасники дебатів і з питання російсько-української війни. Правда, з однією застереженням: Шольц все ще непохитний у своєму відмові постачати нашій країні далекобійні крилаті ракети Taurus, тоді як Мерц, навпаки, готовий наслідувати приклад Франції, Великобританії та США і дати Києву свій дальнобій. Однак обидва згодні з необхідністю продовжувати підтримку України в її протистоянні з путінською Росією.
Згідно з опитуванням дослідницької групи Wahlen, за підсумками дебатів німецькі телеглядачі з невеликим перевесом віддали перемогу Олафу Шольцу. За нього проголосували 37%, а за Фрідріха Мерца - 34%. Ще 29% респондентів не побачили жодної різниці між виступами політиків. Дуже примітно, що Олаф Шольц більше сподобався жінкам і молоді, тоді як Фрідріх Мерц – чоловікам і літнім. Але так чи інакше, такий результат навряд чи вплине на підсумок передвиборної гонки: блок з християнських і соціальних демократів під керівництвом пана Мерца все ще недосяжний з 30% голосів, в той час як соціал-демократи Олафа Шольца задовольняються 15% підтримки.
Нагадаємо, що до позачергових виборів у німецький Бундестаг залишилося менше двох тижнів. Позачергове народне волевиявлення в ФРН відбудеться 23 лютого, а вже в найближчу неділю до дебатів головних конкурентів приєднаються кандидати в канцлери від «Зелених» і АдГ.
Поки ж хід і підсумок дебатів по лінії Шольц-Мерц наочно продемонстрували, що після виборів нинішні опоненти цілком можуть стати союзниками: спільні підходи до зовнішніх питань допоможуть знайти компроміс і по внутрішнім. У всякому разі, саме на цьому акцентують німецькі медіа, звертаючи особливу увагу на агресивну гру пана Шольца. «Хто цей чоловік, який виступав проти Фрідріха Мерца?», - ставить питання Der Spiegel. -Канцлер, чиї виступи навіть соціал-демократам часто здаються занадто розмитими, був на дуелі агресивніше, ніж коли-небудь. Він дразнив лідера консерваторів, перебивав свого опонента і неодноразово висував проти нього прямі звинувачення».
«Цілком чітко і ясно відчувалося, що Шольц знаходиться в позиції обороняючогося, але пам'ятає, що краща захист – це напад. А що ж Мерц? Цей зазвичай гострий на язик оратор поводився як державний діяч. Кандидат від ХДС/ХСС висловлювався в основному стримано, навіть у певні моменти хвалив урядову діяльність Шольца. Схоже, головним завданням Мерца, чия політична сила впевнено лідирує в опитуваннях, було не допустити помилок. Він хотів залучити тих виборців, які поки не в