censor.org.ua
Сорняки вокруг роз: что выборы в Грузии говорят Украине и миру?

Сорняки після троянд: що вибори в Грузії говорять Україні та світу.

У суботу, 26 жовтня, в Грузії відбулися парламентські вибори, які називали доленосними, адже на них виборці визначали подальший політичний курс країни. З одного боку – правляча партія «Грузинська мрія», яка вже 12 років при владі і яку справедливо звинувачують у веденні країни до міжнародної ізоляції та в обслуговуванні інтересів путінської Росії. З іншого – опозиція, що складається переважно з малих партій, яка прагне до максимальної інтеграції із Заходом. Детальніше про це читайте в матеріалі Lenta.UA.

Минулого вихідних у Грузії відбулися парламентські вибори. І якщо напередодні виборчого часу «Ч» місцева опозиція заявляла, що грузинам потрібно вибрати «між Європою і Росією», то правляча партія «Грузинська мрія» безпідставно декларувала, що вибір здійснюється «між миром і війною», нібито неминучою у випадку перемоги прозахідних опозиціонерів.

Власне, тема «війни і миру» була в центрі уваги і на фінальних передвиборчих мітингах у центрі Тбілісі: 20 жовтня своїх прихильників під гаслом «Грузія обирає Європейський союз» зібрали опозиціонери, а 23-го на вулиці вийшли прихильники збереження статус-кво. У кожному з цих масових заходів взяло участь близько 50 тисяч осіб. Площа Свободи, де в листопаді 2003 року почалася Революція троянд, і 20-го, і 23-го числа була повністю заповнена.

Слід зазначити, що суботні вибори в Грузії були найменш передбачуваними за багато років. Соціологічні опитування не дозволяли хоча б приблизно судити про розклади сил. Так, соціологічна компанія Savanta стверджувала, що опозиція в сумі набирає 65% голосів, а «Грузинська мрія» (ГМ) - лише 35%. А провладна соціологічна служба Gorbi давала ГМ 60% голосів, зазначаючи, що п’ятивідсотковий бар’єр подолають лише дві опозиційні партії: «Єдине національне рух» (ЕНД) екс-президента Михайла Саакашвілі (близько 15%) і «Коаліція за зміни» (трохи більше 9%).

Одразу після завершення голосування кілька грузинських ЗМІ опублікували результати екзит-полів, проведених за їх замовленням. Близький до грузинської влади телеканал Imedi дав оптимістичні для правлячої партії результати: «Грузинська мрія» за цими опитуваннями отримала 56,1%. А ось два опозиційні канали – Mtavari і Formula – отримали інші результати: їх опитування давали «Мрії» 40-42%. На основі цих двох екзит-полів опозиція була впевнена, що спільно вони виграли вибори. Лідери опозиційних партій навіть встигли зробити кілька переможних заяв. «Незважаючи на насильство, перемогла Європа і переміг грузинський народ. Сьогодні перемогла не якась одна партія, перемогло європейське майбутнє. Час Іванішвілі закінчилося», - заявила Тіна Бокучава, голова партії «Єдине національне рух».

Лідер «Сильної Грузії» Мамука Хазарадзе підтримав: «Вітаю вас з поразкою російського уряду в Грузії! Воля народу висловлена. Тепер це необхідно захистити, треба довести справу до кінця. Я хочу закликати всіх наших представників на виборчих дільницях до останньої хвилини захищати голоси наших виборців».

У перемозі був упевнений і лідер правлячої в країні вже 12 років поспіль «Грузинської мрії» Бідзіна Іванішвілі: «Це рідкісний випадок у світі, коли одна і та ж партія досягає таких успіхів у такій складній ситуації».

Варто зазначити, що остатня явка на нинішніх виборах була нижчою, ніж у 2012 році, коли результатом стала зміна влади в країні і тоді опозиційна «Грузинська мрія» отримала більшість у парламенті. До 20:00 суботи, моменту закриття дільниць, явка склала 58,94% - на дільниці прийшли 2 060 412 осіб.

Група незалежних спостерігачів Transparency International Georgia вважає, що фальсифікувати результати виборів безпосередньо на дільницях у Грузії досить складно, оскільки в більшості місць встановлена електронна система обліку голосів. В результаті частіше використовуються менш помітні методи впливу на результат виборів. Про це спостерігачам повідомили кілька джерел, які попросили зберегти анонімність, побоюючись проблем і можливого переслідування. За даними Transparency Georgia, деяких виборців примушували голосувати певним чином, використовуючи адміністративний ресурс. Іншим обіцяли вирішення соціальних проблем – наприклад, видачу необхідних для малого бізнесу дозволів і довідок або полегшене отримання соціальних виплат. Ще один метод фальсифікації – це «оренда посвідчення особи». За словами спостерігачів Transparency International Georgia, напередодні виборів представники місцевих властей приходили до жителів і просили віддати на добу свої посвідчення особи в обмін на грошову винагороду. У деяких випадках, за цими посвідченнями голосували інші люди, в інших просто фіксувалася неявка. Усі ці методи маніпуляцій, акцентують спостерігачі, мали місце і в минулі роки.

Як би там не було, ЦВК Грузії після обробки 100% бюлетенів оголосила, що за підсумками парламентських виборів «Грузинська мрія» набирає 53,9%. Наступними за правлячою партією йдуть чотири опозиційні сили: «Коаліція за зміни» - 11,03%, «Єдність - Національне рух» - 10,1%, «Сильна Грузія» - 8,8% та «Гахарія - За Грузію» - 7,7%.

Досить показовою є електоральна карта. Так, у великих містах – Тбілісі, Руставі, Кутаїсі та Батумі - ГМ набрала менше 50% і в сумі програла опозиції. В інших частинах країни ГМ перемогла. А в районах, населений переважно етнічними меншинами (вірменами та азербайджанцями), тамтешня ЦВК зафіксувала підтримку правлячої партії в 70-90%. Відповідно до підсумків голосування ГМ повинна отримати в парламенті 89 мандатів, «Коаліція за зміни» - 18, «Єдність - Національне рух» - 17, «Сильна Грузія» - 14, а «Гахарія - За Грузію» - 12. Таким чином, правляча партія отримала необхідну для кворуму більшість (76 місць) і обіцяє якнайшвидше приступити до роботи, щоб, за словами прем’єра Кобахідзе, «процеси продовжилися в звичному для нашої країни режимі». Проте, судячи з напруженості протистояння в грузинському суспільстві, про «звичний режим» грузинська влада може лише мріяти. В першу чергу тому, що опозиція і її прихильники в перемогу «Грузинської мрії» категорично не вірять.

«Грузинська мрія» вкрала у народу перемогу», - заявив лідер «Коаліції за зміни» Ніка Гварамія. Представники опозиції запевнили, що «розкрили схему» фальсифікації виборів, яка,