Олександр Лукашенко "перезятий" на сьомий президентський термін, свідчать попередні дані Центрвиборчкому республіки. За нього, як повідомляється, проголосували 86,82% білорусів. Проти всіх кандидатів проголосували 3,6% виборців. Остаточна явка склала 85,7%.
Сам Лукашенко голосував на виборчій дільниці номер 1 Центрального району Мінська, куди прийшов з веселим песиком на повідку – білосніжним шпіцем на прізвисько Умка. Умка, до речі, як випливає з вірусних відео в мережі, "пометив" дільницю. Відразу після голосування "Лука" зробив ряд гучних заяв про вибори 2025 року та їх оцінку на Заході, а також про ситуацію в країні та світі, відносини Мінська зі США та ЄС і, звісно ж, російсько-українську війну.
Слід зазначити, що традиційне спілкування "батьки" з білоруськими та іноземними журналістами, яке вже не одне десятиліття відбувається після його голосування на президентських виборах, цього разу було найтривалішим за всю історію таких зустрічей і тривало майже 5 годин. При цьому значна частина відповідей Лукашенка стосувалася негативної оцінки білоруських виборів, яку вони отримали на Заході ще до голосування. У зв'язку з цим "вічний" правитель Білорусі дав зрозуміти, що зовнішній тиск ніяк не вплине на Мінськ, поки він керує країною: "У нас нічого не станеться, визнаєте ви вибори в Євросоюзі чи ні. Повірте, мені це абсолютно байдуже, визнаєте ви наші вибори чи ні. Мені головне, щоб білоруси визнали ці вибори, і щоб вони спокійно завершилися, як і почалися. Якби я зараз зробив заяву, що я не визнаю вибори в США і не визнаю Трампа, що-небудь в Америці змінилося б? Або у Великій Британії: ось я не визнаю Стармера, і що? Що у Великій Британії станеться? Нічого". Говорячи про путінську "спеціальну операцію", а точніше, шляхи мирного врегулювання після приходу до влади Дональда Трампа, Лукашенко акцентував: "Він (Трамп – ред.) сказав Європі прямо: "Ви хочете воювати в Україні, так платіть не два відсотки, а п'ять (внесок у НАТО від національних ВВП – ред.). І ви в Європі, як ужі, крутитеся, вертитеся, не знаєте, як знайти вихід з цього становища. Молодець, Трамп, я його в цьому підтримую. Щодо Росії та миротворчих сил на лінії розмежування після закінчення бойових дій, це справа президента Росії. Не думаю, що він буде у захваті. Врешті-решт, це буде визначатися на переговорах. Якщо заради довіри та справедливості – то крім білоруської армії у них нічого немає. Це не означає, що я відправлю свою армію в якості миротворців, ні. Але для того, щоб було так, як домовляться, це – тільки білоруська, інших немає. Усі інші будуть тягнути або на Захід, або на Схід. Але, щоб ви розуміли, я туди не рвуся, і, найімовірніше, я своїх людей, на сьогодні, туди не збираюся відправляти, миротворців. Не збираюся. Але тільки білоруси можуть забезпечити нормальні взаємовідносини між середнім і старшим братом". Шанси на мирне врегулювання Лукашенко оцінює як "50 на 50".
Показово, що, розмірковуючи про зовнішні виклики, Лукашенко попередив про загрозу інтервенції з боку Польщі, але при цьому і повідомив, що один російський ракетний комплекс "Орешник" буде розміщений у Білорусі, ближче до Смоленська, з дня на день, і його буде достатньо, щоб захистити країну.
Говорячи про ситуацію безпосередньо в Білорусі та про своїх опонентів, Лукашенко зробив заяву, яку можна трактувати і як запрошення повернутися в країну, і як попередження про неминуче ув'язнення всіх тих, хто спробує повторити сценарій масових виступів після попередніх президентських виборів 2020 року. "Хтось обрав тюрму, хтось обрав вигнання, але ми нікого не вигнали з країни. Більше того, ми відкрили країну, і я вже разів п'ять заявляв про те, що кожному буде надано шанс", - заявив він. При цьому виїхавшим після 2020 року білорусам "Лука" дав таку пораду: "Приїжджайте – відповідайте. Порушив закон жорстко – в місця не так віддалені. В будь-якій державі за порушення закону треба нести відповідальність. Суворий закон, але він закон. Це не я вигадав".
"Всі ви, як один, мої діти. Президент за кожного несе відповідальність. Якщо хтось оступився, хтось заплутався або був одурманений фейками та вкиданнями, у кожного буде шанс повернутися до життя. Нам зараз не до внутрішніх ігор і розборок. Всі повинні згуртовано і дружно працювати як єдиний організм, якщо білоруси хочуть і далі йти шляхом, який обрали багато років тому. Ми збережемо головне – диктатуру порядку, справедливості, добра і поваги до людини, перш за все до людини праці", - підкреслив Лукашенко, нагадавши, як "необачно в 2020 році частина білорусів повірила в привабливе заможне життя за кордоном і ледь не знищила самих себе". "Але це була важлива прививка для суспільства", - підсумував "доктор" Лукашенко.
Тим часом заступник голови ЦВК Білорусі Олексій Башан розповів, що обстановка на дільницях була спокійною, і "зовнішніх провокацій за участю українських і західних спецслужб, про загрозу яких напередодні попереджали наші силовики, вдалося уникнути". Паралельно з "голосуванням" на виборчих дільницях проходили виступи співаків, музичних колективів, працювали кафе, і була організована торгівля місцевою продукцією. Такий собі атмосферний привіт із померлого "совка".
Зазначимо, що окрім Лукашенка претендентами на вищу державну посаду були зареєстровані ще чотири кандидати - індивідуальний підприємець Анна Канопацька, голова Ліберально-демократичної партії Білорусі Олег Гайдукевич, перший секретар ЦК Компартії Сергій Сиранков та голова Республіканської партії праці та справедливості Олександр Хіжняк. Ніхто з них не розглядався як реальний опонент "Луки".
"Це не жіноча посада, я категорично проти, щоб жінку завантажувати цією роботою. Жінка не може бути диктатором, а мужиків у нас вже з'явилося немало, щоб очолити наше керівництво", - міркував Лукашенко на фоні участі в виборчій гонці пані Канопацької, судячи з усього, нез