Президент Зеленський заявив, що у України є всі шанси завершити війну наступного року, а вже в січні, ймовірно, стануть відомі пропозиції новообраного президента США Дональда Трампа щодо її завершення. Про це глава держави сказав, виступаючи в суботу, 23 листопада, на міжнародній конференції Grain from Ukraine. Він також зазначив, що його безпосередня зустріч з Трампом залежить від багатьох факторів: «Я не знаю, коли будуть зустрічі, у мене немає даних, команди працюють. Це залежить від багатьох речей, залежить не тільки від графіків, але й від легітимності проведення відповідних зустрічей. Якщо ми хочемо зустрічей, на яких вирішуються якісь питання… ці законодавчі можливості відбудуться після інавгурації. Якщо у нас будуть підготовлені якісь зустрічі, вони можуть бути і до інавгурації».
Нинішній господар Банкової акцентував, що до його нового рандеву з Трампом вкрай важливо не дати «можливості тим чи іншим хвилям, тим чи іншим оточенням посварити президента України і президента США». «Це дуже важливо, тому що бажаючих багато», - підсумував Зе.
Тим часом бажаючих зустрітися з паном Трампом face to face ще до інавгурації, яка, нагадаємо, відбудеться 20 січня 2025 року, також чимало. Так, нещодавно рандеву з обраним американським лідером, а також його найближчим оточенням провів нещодавно зайнявший пост генсека НАТО Марк Рютте. Сторони фактично не озвучили предметних коментарів по суті, обмежившись лише демонстрацією фото, де зафіксовані широко усміхнені Трамп і Рютте.
В прес-релізі НАТО також зазначалося, що генсек встиг зустрітися з «командою обраного президента з національної безпеки» і конгресменом Майком Уолцем, якого Дональд Трамп обрав собі в радники з таких питань. Про те, як пройшли ці переговори, в Альянсі знову промовчали. Однак пан Уолц, поки не зіпсований увагою світових ЗМІ до своєї персони, все ж не утримався від коментаря в соцмережі X. «Сильне НАТО, що відновлює стримування і мир, вимагає, щоб всі країни-учасниці вносили свій внесок, співмірний з їх економічною потужністю», - написав він, супроводивши пост все тією ж фотографією усміхнених панів Трампа і Рютте.
Газета The Washington Post напередодні переговорів з посиланням на джерела повідомила, що саме обговорення України було однією з основних цілей поїздки Марка Рютте на віллу Трампа в Мар-а-Лаго (штат Флорида). Генсек НАТО планував переконати новообраного президента, який обіцяв швидко врегулювати російсько-український конфлікт, що в його інтересах не просто зупинити бойові дії, а досягти «справедливого і міцного миру». За словами одного з співрозмовників видання, Марк Рютте хотів донести до Дональда Трампа, що конфлікт має бути врегульований таким чином, щоб «не переслідував його протягом всього президентського терміну».
Варто зазначити, що нинішній генсек Альянсу, ще будучи прем'єром Нідерландів під час першого президентського терміну республіканця, вважався одним з небагатьох європейських політиків, які вміють знаходити з ним спільну мову. Крім того, зайнявши пост глави НАТО в жовтні 2024 року, він підтримав вимогу Трампа до союзників збільшити витрати на оборону. За даними The Washington Post, пан Рютте на днях також закликав європейських лідерів «не пліткувати про Трампа», а «позвонити йому і заручитися його підтримкою».
На цьому фоні кілька днів тому Дональд Трамп висунув на посаду постпреда США при НАТО свого давнього прихильника, колишнього в.о. генпрокурора США Мэттью Уитакера. Обраний президент Сполучених Штатів запевнив, що його призначенець «укріпить відносини США з союзниками по НАТО і буде твердим перед обличчям загроз миру і стабільності, ставлячи «Америку на перше місце».
Сама по собі зустріч Трампа і Рютте вже є досить важливою подією напередодні повернення Дональда Трампа в Овальний кабінет, оскільки під час свого першого президентського терміну він вимагав від європейських урядів збільшувати свої витрати на оборону, погрожуючи в іншому випадку припинити їх захист Сполученими Штатами і навіть вивести США з НАТО. Тим часом зустріч генерального секретаря НАТО і новообраного президента Сполучених Штатів може свідчити про те, що жодних реальних і радикальних намірів, що стосуються Північноатлантичного Альянсу, принаймні, сьогодні, у Дональда Трампа немає. При цьому, згідно з повідомленнями західних медіа, Трамп і Рютте, серед іншого, обговорювали не тільки питання того, якими мають бути переговори щодо завершення російсько-української війни, а, власне, саму ймовірність цих переговорів.
До слова, Трамп зараз продовжує підбирати кандидатуру людини, яка стане спеціальним представником на переговорах, покликаних покласти край російсько-українській війні. Раніше звучало немало імен, зокрема спецпредставника США по Ірану Брайана Хука, а також адвоката Трампа, уродженця РФ Бориса Епштейна. Однак останнє прізвище, що з'явилося напередодні в ЗМІ, – це Річард Гренелл, колишній керівник розвідки часів першого президентства Трампа.
«Той факт, що Трамп шукає людину, яка могла б почати російсько-українські переговори, принаймні свідчить про певну дозу реалізму у нового американського президента, в тому, що він вже усвідомлює, що одними телефонними розмовами між Зеленським і Путіним війна не закінчиться. Розуміє, що представнику президента Сполучених Штатів доведеться виконати важку роботу для того, щоб навіть не погодити позиції сторін, а хоча б дізнатися, які ці реальні позиції. І, звичайно, така складна робота може розтягнутися на роки, а можливо, що виглядає найбільш ймовірним варіантом розвитку подій, на всю каденцію Дональда Трампа на посаді президента Сполучених Штатів», - зазначає з цього приводу на своєму авторському Youtube-каналі відомий журналіст-міжнародник Віталій Портніков.
Як пише Reuters, республіканець «досить готовий» висунути Річарда Гренелла на спеціально створену посаду посланника по врегулюванню конфлікту, і в разі призначення той повинен зіграти «ключову роль» у цьому процесі. Гренелла співрозмовники агентства називають «досвідченим дипломатом». У перший президентський термін Трампа він був послом США в Німеччині, а в 2020