censor.org.ua
Удар по доллару: как Трамп приостановил помощь США Украине и другим государствам.

Удар доларом: як Трамп призупинив підтримку США для України та інших країн.

Під час виборчої кампанії тодішній кандидат у президенти США Дональд Трамп обіцяв, що у разі перемоги стане «диктатором на один день», аби швидко змінити політику держави. І, схоже, він дотримався цієї обіцянки, викликавши паніку у багатьох країнах, зокрема в Україні, своїм турборежимом. Детальніше про це читайте в матеріалі Lenta.UA.

Лише прийнявши присягу, 78-річний Дональд Трамп скасував 78 доручень Джо Байдена та підписав майже 200 власних указів і розпоряджень. А за десять днів свого президентства новий-старий господар Овального кабінету підписав 38 указів і, як підрахував ресурс Axios, став лідером серед усіх американських президентів у сучасній історії Сполучених Штатів. Друге та третє місця у рейтингу займають 46-й та 33-й глави Білого дому Джо Байден і Гаррі Трумен. Вони видали понад 40 указів за перші сто днів свого правління.

Повертаючись до Трампа, варто зазначити, що з його поверненням у Білому домі офіційний Вашингтон призупинив фінансування гуманітарних програм по всьому світу на 90 днів. За цей час адміністрація американського лідера повинна визначитися, які з підтримуваних проектів всередині та за межами країни «відповідають ідеям» Дональда Трампа. У результаті під загрозу потрапили програми, пов'язані, зокрема, зі сферою охорони здоров'я та продовольства, від яких у буквальному сенсі залежать життя мільйонів.

Йдеться про рішення Трампа заборонити Агентству США з міжнародного розвитку (USAID), через яке фінансуються численні гуманітарні проекти, надавати допомогу більш ніж 100 країнам світу протягом 90 днів. За цей період адміністрація президента США, як ми вже зазначали, повинна проаналізувати всі існуючі програми та відновити фінансування лише тих, які відповідають зовнішньополітичному баченням пана Трампа та його курсом «Америка понад усе». Окрім цього, республіканець розпорядився заморозити всі федеральні гранти та інші види державної допомоги всередині США, щоб проаналізувати, які з проектів і програм, на які витрачаються державні кошти, суперечать його курсу. «За останні чотири роки адміністрація Байдена витрачала гроші, як п'яні матроси, що стало однією з причин інфляційного кризу в країні», - заявила прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт, підкресливши, що ревізія фінансування дозволить переконатися, що ці витрати «відповідають інтересам американського народу».

Водночас «ревізійний» крок Трампа спочатку викликав сумніви щодо його законності, оскільки гроші виділялися відповідно до підписаних раніше угод, а тому призупинення фінансування цілком могло стати приводом для судових позовів.

Так у подальшому і сталося. Зокрема, 28 січня федеральний суддя у Вашингтоні Лорен Аліхан ухвалила рішення тимчасово заблокувати розпорядження президента США про замороження всіх федеральних грантів та інших видів державної допомоги - буквально за лічені хвилини до його офіційного вступу в силу. Суддя аргументувала своє рішення тим, що крок Білого дому створює «ризик непоправної шкоди», оскільки уряд Сполучених Штатів навіть «не знає всього обсягу програм, які будуть заморожені». Проте вердикт пані Аліхан стосується лише заборони фінансування всередині країни. Йдеться про гроші, призначені для університетів, кредитів для малого бізнесу, проектів з охорони навколишнього середовища тощо. При цьому важливо підкреслити, що блокування скандального трамповського розпорядження діє лише до 3 лютого – дня, на який призначено наступне судове засідання з цього питання. До цього моменту Білий дім не має права призупиняти виплати в рамках програм державної допомоги, раніше схваленої Конгресом.

Отже, різноманітні програми всередині США наразі «розморожені». А ось що стосується рішення Трампа про призупинення саме закордонної гуманітарної допомоги, то тут миттєво і небезпідставно актуалізувався морально-етичний аспект. Чому? Тому що Сполучені Штати є найбільшим світовим гуманітарним донором. Так, за даними ООН, саме на США в 2024 році припадало понад 42% коштів, виділених на різні гуманітарні проекти в більш ніж ста країнах. Для порівняння: частка Німеччини, Європейського Союзу та Великобританії разом узятих, які займають друге, третє та четверте місця в цьому рейтингу, складала всього 21% від загального обсягу такого донорства. При цьому викликає, м'яко кажучи, здивування той факт, що перед такою масштабною заморозкою програм, Трамп навіть не удосужився провести хоча б експрес-аналіз фінансованих ініціатив, зарубавши їх усі оптом, за винятком програм, пов'язаних з Єгиптом і Ізраїлем. Значна частина американських коштів йшла на медичні цілі (наприклад, на підтримку 21 млн ВІЛ-позитивних, вакцинацію дітей і дорослих, операції тощо), поставки продовольства (наприклад, на боротьбу з голодом в Афганістані або Судані), освітні та інші програми.

Стикнувшись з жорсткою критикою, Трамп, правда, чужими зусиллями, включив задню. Державний секретар США Марко Рубіо розпорядився тимчасово продовжити фінансування гуманітарних програм, «які рятують життя». Для виділення коштів на поставки продуктів харчування та ліків, надання медичних послуг, забезпечення житлом та підтримку прожиткового мінімуму було зроблено виняток. За словами пана Рубіо, такі програми гуманітарної допомоги можуть продовжити свою роботу. Новий «Блінкен» окремо підкреслив, що виняток не стосується фінансування абортів, конференцій з планування сім'ї, гендерних програм або «іншої допомоги, не пов'язаної з порятунком життя».

New York Times пише про те, що указ Трампа про припинення допомоги поширюється на більшість програм військової та оборонної підтримки, включаючи допомогу Україні, Тайваню та Йорданії. А Washington Post констатує наступне: «Помічник одного з конгресменів, знайомий з цим питанням, розповів, що указ президента Трампа, здається, призупиняє військове фінансування України з боку США, а також пряму двосторонню економічну допомогу». Проте в Раді національної безпеки та оборони України запевняють, що заморозка не торкнулася військових поставок. «Американська військова допомога Україні триває за пакетами військової допомоги, які були ухвалені раніше», - заявив нещодавно керівник Центру боротьби з дезінформацією при СНБО Андрій Коваленко. Про те, що схвалені при Байдені поставки тривають, пише і Axios, уточнюючи, що тільки на поточному тижні Київ отримав від США близько 90 ракет-перехоплювачів для комплексів Patriot, які знаходилися на зберіганні в Ізраїлі.

Тим часом критично залежні від грантової американської допомоги численні українські некомерційні організації б'ють на сполох через зупинку фінансування в рамках USAID. Ціна питання – надзвичайно висока. Згідно з даними Forbes, агентство USAID у 2024 році надало Україні майже $5,5 млрд. З них $4,2 міль