Враховуючи прогнозовану траєкторію та силу урагану, президент Байден відкладає свою майбутню поїздку до Німеччини та Анголи, щоб контролювати підготовку до урагану «Мілтон» і заходи реагування на нього, заявила напередодні пресс-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр.
Під час візиту до Німеччини нинішній господар Білого дому, нагадаємо, мав відвідати ініційовану ним зустріч, присвячену питанням підтримки України, яку канцлер ФРН Олаф Шольц 12 жовтня планував провести з президентом Зеленським, а також лідером Франції Еммануелем Макроном і прем'єр-міністром Великобританії Кіром Стармером. Крім того, у Байдена було заплановано відвідання авіабази «Рамштайн», де відбудеться чергова зустріч більш широкої світової коаліції друзів Києва. З Німеччини Байден планував вирушити до Анголи.
На Банковій спочатку не коментували цей крок президента США, але згодом Зеленський повідомив, що засідання групи «Рамштайн» перенесено через неможливість прибуття Байдена до Німеччини. Тим не менш, президент України має 12 жовтня все-таки зустрітися зі Шольцем.
Прес-секретар уряду ФРН Штеффен Хебештрайт сказав, що в Берліні шкодують про рішення Байдена, але ставляться до нього з розумінням. Тим часом спікер Пентагону Сабріна Сінгх, відповідаючи під час брифінгу на питання, чи планують перенести засідання групи з питань оборони України, об'єднавши його з засіданням міністрів оборони НАТО 17-18 жовтня, сказала, що «поки з цього приводу немає остаточного рішення».
Попередження про «Мілтона» з'явилися через більше тижня після того, як 277 осіб загинули внаслідок урагану «Хелен». Зазвичай такі стихійні лиха вдаряють по діючій адміністрації, яка, як правило, піддається критиці за нездатність належним чином впоратися з наслідками стихії, а напередодні виборів – і по кандидату в президенти від правлячої партії, у даному випадку – по демократці Камалі Гарріс. Проте цього разу, як зазначає CNN, вплив фактора «Хелен»/ «Мілтон» не такий очевидний. Зокрема, тому, що ураган обрушився на найбільш прореспубліканські округи та загрожує стати перешкодою для організації там процесу голосування.
І якщо про наслідки «Мілтона» поки судити рано, то щодо урагану «Хелен», що передував йому, вже є загальна картина. «Хелен» став одним з найсмертоносніших в американській історії. За числом жертв і масштабами руйнувань стихія, що обрушилася на південно-східну частину США, поступається лише урагану «Катріна», внаслідок якого в 2005 році загинуло близько 2 тисяч осіб. Наразі кількість загиблих внаслідок лиха, як ми вже зазначили, досягла 277, але це явно не остаточна цифра: тільки в одному з найбільш постраждалих від повені окрузі Банкомб у Північній Кароліні зниклими безвісти все ще числяться близько двох сотень осіб.
Розповідаючи про стихію та заходи з ліквідації її наслідків, американські ЗМІ не можуть обійти стороною і питання про те, як ураган, що обрушився на північноамериканський континент незадовго до виборів, може вплинути на їх результати. Як повідомляє видання Politico, ураган особливо сильно вдарив по республіканських районах штатів Джорджія та Північна Кароліна, які мають по 16 голосів виборців. І саме цей фактор може зіграти проти республіканця Дональда Трампа. До речі, цей факт навіть змусив скандально відому конгресвумен Марджорі Тейлор Грін зануритися в конспірологію. «Так, вони можуть контролювати погоду, - написала вона в мережі X. - Смішно, що хтось бреше, кажучи, що це неможливо».
Тим часом «Хелен» пройшовся і по округах, що підтримують демократів. Так, у Північній Кароліні згадуваний округ Банкомб, один з найпостраждаліших внаслідок стихійного лиха, вважається «бастіоном лібералізму», відзначив у бесіді з Politico політолог з Університету Західної Кароліни Кріс Купер. Він додав, що інший значний ліберально налаштований округ Ватауга також «перебуває в дуже поганому стані».
Американські експерти сходяться на думці, що «Хелен» і «Мілтон» безумовно вплинуть на хід президентської гонки, але передбачити, як саме, важко, апелюючи до того, що ці вибори зовсім нетипові. «В останні місяці, м'яко кажучи, нерядові новини сипалися як з рога достатку. Громадський шок після замаху на Дональда Трампа в середині липня перебила новина про зміну Джо Байдена на Камалу Гарріс, потім, у вересні, сталося нове замах на екс-президента, тепер ось урагани… При цьому до виборів ще кілька тижнів, за які багато чого може статися», - зазначив в ефірі ABC News політконсультант Ентоні Брэдлі. Експерт окремо підкреслив, що рішення Байдена відкласти поїздку на «Рамштайн» є «ситуативно виправданим, але глобально ризикованим».
Тим часом українські аналітики, зрозуміло, оцінюють рішення нинішнього господаря Овального кабінету в контексті триваючої війни з путінською Росією. «Байден, який сам ініціював зустріч лідерів провідних країн-учасниць «Рамштайн», не їде до Німеччини. У офіційній позиції про ураган, як причину, особисто я не вірю», - зазначає політолог Ігор Чаленко.
У свою чергу відомий журналіст-міжнародник Віталій Портніков на своєму авторському Youtube-каналі робить наступний акцент: «Зараз важко сказати, що дійсно спонукало американського президента відкласти цю свою подорож, але очевидно, що передвиборча кампанія в Сполучених Штатах, яка входить у свій зеніт, могла відобразитися на розкладі Байдена. Схоже, йому просто довелося вибирати: або вирішувати складні зовнішньополітичні питання, або під час урагану перебувати в Сполучених Штатах і продемонструвати, що інтереси звичайних американців для нього як для президента, а отже, для Камали Гарріс як для його ймовірної спадкоємиці важливіші за будь-які питання зовнішньої політики. Ну, і якщо згадати, що штат Флорида традиційно вважається одним із тих штатів, голосування в яких визначає долю президентства в Сполучених Штатах – це, звичайно, вагомий мотив».
Допустивши, що підтримка України в протистоянні російській агресії