Яскраву фотографію канцлера Шольца з модним валізою від світового бренду Rimowa, вартістю 1190 євро на київському вокзалі вранці 2 грудня опублікували німецькі ЗМІ, додавши, що, вирушаючи до української столиці, пан Шольц прагнув підкреслити свою «непохитну підтримку України». Також у німецьких медіа повідомили про намір Олафа Шольца оголосити про нові поставки зброї для України на 650 млн євро та задекларувати, що Берлін залишиться «найсильнішим прихильником України в Європі». «Україна може покладатися на Німеччину. Ми говоримо, що робимо. І ми робимо те, що говоримо», - цитує телеканал канцлера ФРГ. Незабаром сам Шольц у соцмережі Х підтвердив факт поставок нового озброєння на вказану суму.
В тому, що візит Олафа Шольца в українську столицю заздалегідь не анонсувався, не було нічого дивного. За час повномасштабної війни з путінською Росією лідери західних країн з міркувань безпеки не раз відвідували Київ раптово. Однак той факт, що канцлер ФРГ приїхав у гості до Зеленського саме зараз, у багатьох викликав питання. Проте, про це трохи пізніше.
Як розповіли джерела видання Bild, поїздка глави німецького уряду до Києва була запланована заздалегідь - канцлер хотів, щоб його візит відбувся після виборів у США і до інаугурації нового господаря Білого дому, яка відбудеться, нагадаємо, 20 січня 2025 року. Враховуючи, що наступним американським президентом стане республіканець Дональд Трамп, який обіцяв «дуже швидко» покласти край російсько-українській війні і вже поставив своїй команді завдання розробити план врегулювання, Олаф Шольц, за даними Bild, також хотів проаналізувати готовність української сторони до різного роду компромісів.
До речі, те, що німецький уряд, заявляючи про непохитну підтримку нашої з вами країни, одночасно розглядає сценарії врегулювання, підтверджує і візит глави МЗС Німеччини Анналени Бербок до Пекіна, куди вона полетіла, поки пан Шольц перебував у Києві. Виступаючи в китайській столиці, пані Бербок, зокрема, заявила: «Для захисту нашої німецької та європейської безпеки зараз важливо підтримувати Україну, і не менш важливо разом вступити в мирний процес».
Враховуючи, що Німеччина – другий після США партнер України за обсягами військової та фінансової допомоги, приїзд канцлера мав велике значення для Києва і був покликаний продемонструвати міцну прихильність Берліна до нинішнього курсу. Проте, візит Олафа Шольца припав на період, коли в самій Німеччині розпочався політичний кризис. Правляча коаліція розпалася, через два тижні в Бундестазі може відбутися голосування за вотум недовіри уряду Олафа Шольца, а в кінці лютого 2025 року в країні пройдуть дострокові парламентські вибори. Нинішній канцлер і одночасно лідер Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПГ) стикається з серйозними проблемами популярності, але все ж має намір особисто повести свою партію на вибори. Журнал Der Spiegel у цьому контексті зазначає, що в такій ситуації важко позбутися враження, що пан Шольц використовує візит до Києва в передвиборчих цілях.
Як відомо, ключовим конкурентом Олафа Шольца на пост канцлера вважається лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц, який повний рішучості повернути своїй, колись правлячій, партії контроль над урядом. При цьому в рамках боротьби за владу пан Мерц дотримується вкрай жорсткої риторики, критикуючи уряд Шольца буквально за все, включаючи підходи до України та відмову постачати ЗСУ дальнобійні ракети. У середині жовтня пан Мерц запропонував Шольцу висунути ультиматум Путіну: «Якщо він протягом 24 годин не припинить бомбардувати цивільне населення в Україні, тоді Німеччина повинна відправити Києву ракети Taurus». Тим часом Олаф Шольц з Фрідріхом Мерцом категорично не згоден. Нинішній канцлер називає голову ХДС «непередбачуваним лідером опозиції» і підкреслює, що той хоче висунути ультиматум «ядерній державі».
Нинішній візит німецького канцлера в українську столицю вже встигли розкритикувати в ХДС, звинувативши його в тому, що він веде передвиборну кампанію «за рахунок українського населення і одночасно обслуговує російські наративи страху». На думку депутата від ХДС Родериха Кізеветтера, «це не тільки непристойно, але й ще більше ізолює Німеччину і ставить під загрозу її безпеку». «Його поїздка пронизана брехнею», - заявив Кізеветтер, нагадавши, що канцлер відмовляється від надання Україні дальнобійної зброї і не погоджується з проханнями Києва видати йому запрошення в НАТО.
На візит Шольца в Україну відреагували і в болотах. Так, за словами путінського спікера Пєскова, у Кремля немає «якихось очікувань від цього візиту», хоча в Росії і «спостерігають за всіма контактами». Також «голос» кремлівського диктатора запевнив, що Путін під час свого недавнього телефонного розмови з Олафом Шольцем не просив канцлера передати які-небудь послання Володимиру Зеленському. При цьому Пєсков визнав, що сам факт діалогу між Москвою і Берліном - «досить позитивне явище».
Відзначимо, що востаннє Олаф Шольц приїжджав до Києва в червні 2022 року разом з президентом Франції Емманюелем Макроном і тодішнім прем'єр-міністром Італії Маріо Драгі.
Президент Зеленський, попередньо зазначивши, що свою нинішню зустріч з паном Шольцем він почав з відвідування українських воїнів, «які були поранені в боях проти окупанта і проходять реабілітацію», констатував, що Німеччина є лідером в Європі з допомоги Україні, «і це допомагає нам захищатися від російської агресії і терору». Крім того, нинішній господар Банкової розповів, що він разом із Шольцом оглянули безпілотники з розумним компонентом і поспілкувалися з представниками компаній-виробників. Акцентувавши, що однією з тем обговорення з канцлером Німеччини було якраз продовження співпраці в сфері виробництва безпілотних апаратів різного типу, глава держави резюмував