Нове заява Володимира Зеленського про те, що він має намір найближчим часом зрушити з мертвої точки вирішення питання про членство нашої з вами країни в Північноатлантичному Альянсі, обминаючи обраного президента США Дональда Трампа, була зроблена нещодавно за підсумками його спілкування з кандидатом на пост канцлера Німеччини Фрідріхом Мерцем. «Я планую зателефонувати найближчим часом президенту Байдену, якщо в нього буде можливість поговорити зі мною, і підняти питання про запрошення в НАТО, тому що він зараз є діючим президентом США, і від його позиції багато що залежить. І немає сенсу обговорювати з президентом Трампом те, що, поки сьогодні він ще не в Білому домі, від нього не залежить», - повідомив нинішній господар Банкової.
Діюча гарантія української Конституції також акцентувала на тому, що для нього вкрай важливо отримати заповітний сигнал з-за океану ще до 20 січня наступного року, коли вступить в посаду 47-й президент США. «Зараз ми не можемо бути в НАТО, але запрошення в НАТО може бути», - переконаний Зе. Крім того, він недвозначно дав зрозуміти, що готовий вже сьогодні обговорювати з європейськими союзниками питання про їхні майбутні зобов'язання щодо забезпечення безпеки України без участі в цьому обговоренні обраного президента США.
Зокрема, за словами Зеленського, Київ розмірковує над пропозицією президента Франції Емманюеля Макрона про розміщення іноземних військ в Україні як про тимчасову альтернативу членству країни в Альянсі: «Скажу вам відверто: ми можемо подумати і попрацювати над позицією Емманюеля. Пам'ятаєте, він пропонував, щоб якась частина військ тієї чи іншої країни присутня на якихось територіях України, які гарантували б нам безпеку, поки Україна не в НАТО? Але ми повинні мати до цього чітке розуміння, коли Україна буде в ЄС і коли Україна буде в НАТО».
Сигнали з Банкової не залишилися непоміченими радарами соратників пана Трампа. Першим відреагував Ілон Маск, висловивши з цього приводу здивування. Під розміщеним у соціальній мережі Х відео, де Володимир Зеленський заявляє, що від обраного президента США в питанні запрошення України в НАТО поки нічого не залежить, Маск, який став фактично тінню Трампа, розмістив емодзі, що зображає обличчя чоловічка з піднятою від здивування бровою.
Між тим українські опозиціонери не обмежилися лише емодзі. Наприклад, нардеп від Євросолідарності екс-президента Порошенка Володимир Ар'єв заявив наступне: «Ця квартальна дипломатія Україну доб'є. Після зустрічі з Трампом і знаючи про самолюбство Трампа, заявити про те, що він (Зеленський – ред.) буде домовлятися з Байденом, поки Трамп ще не увійшов у Білий дім – це завдати Трампу образу. І неважливо, який контекст - в цій історії дуже важливим є антураж. Трамп сам продемонстрував Зеленському, що готовий домовлятися, коли в Парижі прийшов на спільну з Макроном і Зеленським зустріч у синьому костюмі з жовтим краваткою. У американців мова деталей говорить про багато що, якщо не про все – згадайте хрестоматійні брошки Мадлен Олбрайт. І ось цей відповідь Зеленського буде витлумачений, як пощечина. Я вже мовчу про одяг, яку оточення Трампа сприйняло як неповагу. У мене враження, що Зеленський грає з Трампом у гру «Чия зірка більша?». Це якщо він не руйнує так необхідні і такі крихкі мости свідомо».
Як зазначив з цього приводу в розмові з Lenta.UA близький до Банкової політолог, НАТО-пас Зеленського Байдену був обумовлений трамповським інтерв'ю телеканалу NBC, яке він дав вже після відвідування Єлисейського палацу і зустрічі там з Зеленським і Макроном.
На питання ведучої «Скоротите ви фінансування України?» майбутній глава Білого дому швидко відповів: «Почти напевно». А на питання «Говорили ви з президентом Путіним після виборів у США?» Дональд Трамп заявив: «Не хочу нічого говорити з цього приводу. Не хочу робити нічого, що могло б заважати переговорам. Дозвольте пояснити, про що йдеться. У цьому конфлікті люди гинуть у небачених раніше масштабах, можна провести паралель з Другою світовою війною, і тоді ви зрозумієте, про що я говорю».
Тобто, як бачимо, риторику Трампа вкрай складно назвати проукраїнською, які б костюми і краватки він не одягав. Причому, цілком обґрунтовані претензії до старого-нового американського лідера виникли не тільки в президентському Офісі, але й у експертів. Наприклад, відомий журналіст-міжнародник Віталій Портников на своєму авторському Youtube-каналі констатує: «Трамп підкреслює, що необхідно терміново припинити вогонь і почати переговори, тому що «занадто багато життів втрачено безглуздо». Мене дуже збентежило слово «безглуздо», яке потрібно було б, звичайно, прояснити. Про яку нелепість українських жертв говорить Трамп? Чи були безглуздими жертви, які призвели до того, що Україна все ще залишається на політичній карті світу і може боротися за свій суверенітет і свою самостійність і за безпеку своїх громадян? Чи були безглуздими жертви українських військових, які не допустили нової Бучі на всій території нашої країни, звільняли Харківщину і Херсонщину, які зараз не пропускають російські війська в їх наступі на Донбасі? Я вже не говорю про те, що коли Дональд Трамп говорить про безглузді жертви цивільного населення, він повинен пам'ятати, що ці люди стали жертвами саме російської агресії, російських бомбардувань України, російського удару по українській інфраструктурі, по цивільним об'єктам, по лікарням і дитячим садкам. І виникає питання: що означає нелепість цих жертв? Або всі ці люди повинні просто погодитися з тим, щоб російські війська увійшли в їх міста?».
«Я б не хотів, щоб хтось сумнівався, що попереду нас чекають дуже непрості часи з таким сприйняттям світу, з таким уявленням про українські жертви, які потрібні для того, щоб ми з вами просто вижили. І що б не говорив обраний президент Сполучених Штатів, жертви українців у цій війні не були безглуздими і непотрібними. Ми завжди будемо пам'ятати наших героїв, а не політиків з інших країн, навіть тих, хто нам допомагає оцінювати непотрібність або не марність наших жертв. Окрім американських виборців, навіть якщо їх певна більшість, існує ще й Бог, який все бачить, все знає, і оцінки як