censor.org.ua
Второе пришествие: как Трамп вновь стал президентом.

Друге пришестя: як Трамп вдруге став президентом.

У понеділок, 20 січня, у Вашингтоні відбулася інаугурація 78-річного республіканця Дональда Трампа. Через холодну погоду та негоду урочиста церемонія виявилася значно менш масштабною, ніж планувалося спочатку, але, здається, це не вплинуло на настрій старого-нового американського лідера. У своїй інаугураційній промові він випромінював оптимізм і, ставши президентом де-юре, почав видавати укази. Детальніше про це читайте в матеріалі Lenta.UA.

У понеділок, 20 січня, об 12:00 за вашингтонським часом Дональд Трамп склав присягу на Біблії та з цього моменту став 47-м президентом США. За процесом уважно спостерігали в усьому світі, оскільки інавгурація по-американськи - це не лише яскрава політична подія, а й інавгураційна історія традицій в режимі online. До речі, якщо говорити про минуле, то варто зазначити, що перша в історії інавгурація президента США пройшла не за планом. Конгрес спочатку призначив дату інавгурації на 4 березня 1789 року, але підрахунок голосів затягнувся, і Джордж Вашингтон вступив у посаду лише 30 квітня.

Інавгураційна церемонія передбачає участь як обраного, так і виходячого президентів. Порушником протоколу в 1801 році став Джон Адамс, який відмовився приїжджати на інавгурацію конкурента в президентській гонці Томаса Джефферсона. Ще одним «ухильником» став Дональд Трамп, який у 2021 році пропустив інавгурацію Джо Байдена. Водночас Вільям Гаррісон - рекордсмен з тривалості інавгураційної промови. Його виступ у 1841 році тривав дві години і містив 8445 слів. Через місяць після вступу в посаду президент помер від пневмонії, якою, як вважається, захворів під час церемонії.

Напевно, найнеординарнішою стала інавгурація президента Ліндона Джонсона, який після вбивства в 1963 році президента Джона Кеннеді був приведений до присяги на борту президентського літака. Для церемонії не знайшли Біблії, і Джонсон присягнув на міссалі (богослужбова книга в Римсько-католицькій церкві - ред.), знайденій на прикроватному столику Джона Кеннеді в літаку.

Інавгурація Барака Обами у 2009 році вперше в історії США проходила двічі через його помилку в словах присяги. Замість фрази «буду добросовісно виконувати обов'язки президента Сполучених Штатів» він сказав: «Буду виконувати для Сполучених Штатів обов'язки президента добросовісно». На наступний день церемонія була повторена і стала рекордною за кількістю гостей (до 1,8 млн. осіб). А ось інавгурація Джо Байдена у 2021 році через коронавірус проходила з обмеженою кількістю глядачів (3 тис. осіб). За два тижні до церемонії прихильники екс-президента Дональда Трампа штурмували Капітолій, тому через побоювання безладів у Вашингтон були стягнуті понад 25 тис. бійців національної гвардії.

Друга в історії інавгурація Дональда Трампа у 2025 році стала найдорожчою в історії США - на неї було зібрано рекордні $200 млн пожертвувань. Це більш ніж у два рази перевищує суми, які витрачали на подібні церемоніальні дії його попередники - Байден і Обама.

Дата 20 січня 2025 року для Трампа стала максимально насиченою подіями. Вранці на той момент ще обраний президент з дружиною Меланією відвідав службу в єпископській церкві Святого Іоанна біля Білого дому. Там же були обраний віце-президент Джей Ді Вэнс та його дружина Уша. Серед гостей у церкві були помічені, зокрема, голова корпорації Meta Марк Цукерберг, засновник Amazon Джеффрі Безос, генеральний директор Apple Тім Кук. Відвідування богослужіння в день інавгурації - давня традиція, яка почалася ще з президента Франкліна Рузвельта в 1933 році.

Після богослужіння кортеж Трампа направився до Білого дому, де відбулася традиційна чайна церемонія з участю Трампа та його дружини з одного боку і Байдена з дружиною - з іншого. Такі заходи проходять у строго закритому режимі.

Ну, а поки Трампи та Байдени чаювали, до ротонди Капітолія прибували гості. Серед них були колишні президенти Білл Клінтон, Джордж Буш-молодший та Барак Обама, члени родини Дональда Трампа, судді Верховного суду, ключові постаті кабінету Трампа, члени Конгресу, президент Аргентини Хав'єр Мілей, колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. До речі, в перших рядах на інавгураційній церемонії стояв 89-річний мільярдер Філ Раффін, який є близьким другом Трампа, а його дружина - колишня модель з Одеси, «Міс Україна-2001» та засновниця конкурсу краси «Міс Україна Всесвіт» - Олександра Ніколенко.

Першим клятву на вірність американському народу склав тепер уже повноправний віце-президент США Джей Ді Вэнс, а за ним і Дональд Трамп. Головний республіканець урочисто поклявся «добросовісно виконувати обов'язки президента Сполучених Штатів» і розповів, як саме це буде робити. «Золотий вік Америки починається зараз,- пообіцяв на самому початку своєї інавгураційної промови Дональд Трамп, виступаючи перед зібраними в ротонді Капітолія.- З цього дня наша країна знову буде процвітати, її знову будуть поважати у всьому світі… Я просто поставлю Америку на перше місце… Наш суверенітет буде повернуто нам. Наша безпека буде відновлена. Ваги правосуддя будуть перебалансовані. Жорстоке, жорстке і несправедливе використання Міністерства юстиції та нашого уряду в якості зброї припиниться».

Дональд Трамп пообіцяв відразу ж підписати «серію історичних виконавчих указів», що дозволить «почати повне відновлення Америки та революцію здорового глузду». Заявивши, що хоче «бути миротворцем», Трамп при цьому запевнив, що американські «збройні сили зможуть вільно зосередитися на своїй єдиній місії - перемозі над ворогами Америки».

Після церемонії інавгурації програма заходів була ще далеко не завершена. У неї, наприклад, також був включений обід, організований об'єднаним комітетом Конгресу з інавгураційних церемоній. Також Трамп відвідав президентський парад і взяв участь одразу в трьох інавгураційних балах. При цьому спочатку програма була дещо іншою. Так, парад мав пройти від Капітолія до Білого дому, а в результаті був скорочений і перенесений на стадіон Capital One Arena. Та й сама церемонія інавгурації мала відбутися на вулиці, а не в ротонді Капітолія, що вміщає кілька сотень осіб. Причина - негода в американській столиці. Зміна планів стала шоком для сотень тисяч людей, які приїхали до Вашингтона в ці дні. Як повідомляє видання The Washington Business Journal, тільки через членів Конгресу було розповсюджено понад 220 тис. квитків на інавгурацію, які факти