censor.org.ua
Зе-выход: как президентские заявления вызвали смешанные отклики у общественности.

Зе-вихід: чому президентські заяви викликали неоднозначну реакцію.

У своєму першому інтерв'ю в 2025 році Володимир Зеленський висловив сподівання, що Дональд Трамп зможе завершити війну з путінською Росією, а також прокоментував можливість свого висунення на другий президентський термін. Про те, чому відкриття нинішнього господаря Банкової викликали неоднозначну реакцію в суспільстві, читайте в матеріалі Lenta.UA.

Під час дебютного в 2025 році інтерв'ю глави держави, яке нещодавно транслювалося в ефірі телемарафону, журналісти запитали Зеленського, щоб він описав Трампа і поділився своїм враженням про обраного американського лідера: «Трамп може бути вирішальним у цій війні. Він справді може зупинити Путіна, точніше сказати – допомогти нам зупинити Путіна. Він це може. Він сильний і непередбачуваний. Я хотів би, щоб непередбачуваність Трампа стосувалася насамперед Росії. Я вважаю, що він справді хоче закінчити війну».

На думку діючого гаранта української Конституції, пан Трамп «сам по собі здатен перемагати», його перемога на виборах у США в листопаді 2024 року була переконливою, ні в кого не викликала сумнівів, і «саме така перемога над агресією Росії нам і потрібна». Варто зазначити, що Зеленський додав, що поки що у нього не було «ні одного негативного моменту» під час спілкування з Трампом. За його словами, українська та американська команди «в постійному контакті», і головне зараз - «побудувати ці відносини». «Я думаю, що Путін боїться його, тому і робить такі кроки, щоб деякі голоси з Кремля дійшли до адміністрації США», - підкреслив Володимир Зеленський.

Відповідаючи на запитання про те, коли може закінчитися війна, нинішній господар Банкової заявив, що це не відбудеться за один день. «Але гаряча стадія війни справді може закінчитися досить швидко, якщо Трамп буде сильний у своїй позиції, і бажано, щоб ця позиція співпадала з європейськими колегами», - додав Зе. Інавгурація Трампа, нагадаємо, відбудеться 20 січня, і, за словами Зеленського, обраний президент сказав йому, що розраховує на його візит до США найближчим часом: «Я думаю, що у нас буде зустріч після інавгурації, і ми почнемо працювати, розуміючи план (миру – ред.)».

За словами Володимира Зеленського, у Трампа будуть контакти і з російською стороною - «будуть вивчати, хто на що готовий». Таким буде перший період після інавгурації Трампа, «а далі від цього будемо будувати наступні кроки», пояснив президент України. Результатом цього процесу може стати припинення гарячої фази війни, сказав Зеленський. «Це не означає, що все повністю закінчиться, але це важливий крок, щоб відновлювалася життя, суспільство, - заявив він. - Ми не хочемо нічого втрачати, але як воно буде, я зараз не можу сказати, тому що багато залежить від партнерів».

До речі, в інтерв'ю тому ж телемарафону, начальник Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МОУ) Кирило Буданов спрогнозував, що 2025 рік буде для України кращим за попередній. Відповідаючи на запитання ведучої про те, чого нашим з вами співвітчизникам слід очікувати в 2025-му, головний розвідник країни зазначив наступне: «Рік тому мені задали схоже питання, і я цілком чесно сказав, що, на жаль, 2024-й буде дуже важким. 2025-й буде точно кращим. Для цього є об'єктивні фактори, і я сподіваюся, що ми побачимо дуже багато хороших подій, які в підсумку принесуть нам те, чого ми всі чекаємо».

На переконання генерала Буданова, який, до слова, в минулу суботу відзначив своє 39-річчя, Росія здатна продовжувати війну, але якщо «не опам'ятається до середини 2025-го», то їй «доведеться приймати дуже складні рішення», пов'язані з фінансовими та економічними системами. «Чи готові вони до цього? Можливо, і готові. Чи хочуть вони цього? На сто відсотків можу сказати, що ні. Тому будуть робити все, щоб цього не допустити», - підсумував керівник ГУРа.

Тим часом московський кореспондент британського телеканалу Sky News Айвор Беннетт висловив переконання, що російсько-українська війна закінчиться в 2025 році. При цьому він окремо акцентував, що бойові дії можуть припинитися, а конфлікт буде заморожено, коли будуть відзначати 80-ту річницю перемоги Радянського Союзу над нацистською Німеччиною. «Метою буде подвійне святкування», - зазначає Беннетт.

Завершення війни в 2025 році прогнозує також Financial Times. Втім, газета окремо акцентує, що для досягнення миру новообраному президенту США Дональду Трампу доведеться з одного боку пригрозити РФ більш жорсткими санкціями, а з іншого - посилити американську підтримку Києва, «щоб переконати Москву серйозно брати участь у переговорах». Окремо зазначається, що союзники США переконають Трампа не знімати членство України в НАТО з порядку денного.

Повернемося, втім, до інтерв'ю Зеленського, під час якого він, серед іншого, назвав операцію ЗСУ в Курській області «дуже сильним козирем на всіх переговорах»: «Особливо з країнами, які для нас дуже важливі. Особливо з країнами Глобального півдня. Я ніколи не думав, що на них це мало б велике вплив. Але на них це сильно вплинуло». Як підкреслив президент, ці держави вважали, що російська армія - непереможна, тому їх особливо вразив той факт, що Україна взяла під контроль частину Курської області і продовжує її утримувати, в той час як росіяни збільшують там свій контингент «і нічого зробити не можуть».

За словами Зеленського, до операції ЗСУ в Курській області «навіть в Європі неукраїнський голос став гучним, і почалися всі ці розмови про те, що Україна програє». «Говорили, що треба вмовляти Путіна, щоб він не окупував всю Україну, і тут Курська операція перевернула все», - сказав Зеленський. Зазначимо, що деякі військові аналітики все ще критикують рішення Києва про вторгнення в Курську область, оскільки туди були направлені одні з найбоєздатніших частин ЗСУ, які могли б знадобитися в найбільш гарячих точках фронту в Донецькій області.

В своєму інтерв'ю Зеленський також відповів на запитання, чи дійсно незабаром після припинення гарячої фази війни в Україні повинні відбутися вибори: «В 2025 році, якщо вдасться і ми зможемо отримати закінчення гарячої стадії війни в сильній позиції України, у нас залишиться сильна армія, сильний пакет зброї, гарантії, після цього в принципі можна думати про те, щоб не було воєнного стану в Україні, а потім вже після цього… можуть бути вибори». За словами президента, рішення про те, чи буде він балотуватися на другий термін, залежить від того, як закінчиться війна. «Для мене це не є фокусом сьогоднішнього дня. Це не є сьогоднішньою метою. Я не знаю, як