censor.org.ua

Держмолодьжитло має намір забезпечити житлом 1,4 тис. ВПЛ завдяки кредиту від БРСЄ на суму 50 млн євро.

Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло) за час дії житлових програм для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) забезпечив житлом 2240 сімей і планує у 2025 році вирішити житлове питання ще для приблизно 1,4 тисячі сімей, повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в прес-службі Держмолодьжитла.

Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло) за час реалізації житлових програм для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) забезпечив житлом 2240 сімей та планує у 2025 році вирішити житлове питання ще близько 1,4 тисячі сімей, повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в прес-службі Держмолодьжитла.

"Станом на 6 лютого 2025 року (і з 2017 року, з моменту появи ВПО як окремої категорії у державних та місцевих житлових програмах - ІФ-У) Держмолодьжитло забезпечило житлом 2240 сімей ВПО. Зокрема, за програмою кредитування за рахунок гранта уряду Німеччини через банк розвитку KfW - 996 сімей ВПО на загальну суму 1,627 млрд грн", - повідомив голова правління Держмолодьжитла Микола Марчук.

Крім того, 890 сімей ВПО отримали кредити в рамках програми забезпечення громадян доступним житлом за рахунок коштів державного бюджету, яка фінансувалася у 2017-2019 роках. Ще 138 сімей отримали державні кредити для ВПО та учасників АТО (ООС) на придбання житла. Активне кредитування відбувалося у 2019 році. На сьогодні нові кредити надаються за рахунок повернення раніше виданих кредитів. Також 110 сімей отримали кредити завдяки місцевим цільовим програмам, 106 сімей отримали кредитування за рахунок статутного капіталу Держмолодьжитла.

За даними відомства, активний запит в рази перевищує надану допомогу. Зокрема, тільки на програму надання пільгових кредитів за рахунок грантових коштів уряду Німеччини через KfW (постанова КМУ від 28 квітня 2021 року № 451) станом на 1 січня 2025 року зареєстровано 30,5 тисяч кандидатів, а вже на 1 лютого таких кандидатів у реєстрі - 34,4 тисяч.

Грантова програма передбачає найвигідніші для ВПО умови з існуючих в Україні: мінімальний перший внесок - 6%, незмінна ставка за кредитом - 3%, термін кредитування - до 30 років або до досягнення позичальником пенсійного віку. Об'єктом кредитування може бути житло на вторинному ринку не старше 50 років з моменту введення в експлуатацію. Сім'я з однієї-двох осіб може придбати житло площею 52,5 кв. м і додатково 21,5 кв. м на кожного наступного члена сім'ї.

У рамках грантової угоди уряд Німеччини надав Україні на безповоротній основі EUR42,5 млн двома траншами (EUR25,5 млн і EUR17 млн). За цією програмою Держмолодьжитло провело вже 20 відборів учасників. Невдовзі установа видасть 1000-й кредит за цією програмою.

"На 2025 рік у Державному бюджеті передбачено збільшення статутного капіталу Держмолодьжитла на 24 млн грн. Також очікуємо 75 млн грн повернення позичальниками коштів від раніше виданих кредитів. І розраховуємо, що програми, які фінансуються органами місцевого самоврядування, у цьому році будуть профінансовані на рівні 240 млн грн. Ці кошти направимо як на житлову потребу молоді, так і частково на кредитування ВПО, учасників бойових дій. Працюємо над тим, щоб зберегти і продовжити спільний з Німеччиною проект", - розповів Марчук.

Він нагадав, що 31 січня 2025 року Банк розвитку Ради Європи (БРСЄ) прийняв рішення виділити на іпотечну програму для українських ВПО через Держмолодьжитло кредит у сумі EUR50 млн.

"Завдяки фінансуванню БРСЄ найближчим часом буде запущено в роботу новий етап програми для ВПО на умовах, повністю аналогічних умовам програми з KfW. За розрахунками, фінансування БРСЄ дозволить вже в цьому році придбати житло приблизно 1,1 тисячі сімей ВПО, державні та місцеві програми - ще близько 300", - сказав Марчук.