censor.org.ua
Эксперимент с молодежью: риски и нюансы контрактов для 18-летних.

Експеримент над молоддю — підводні камені контракту для 18-річних.

Державне керівництво під час воєнного стану та мобілізації вирішило заохотити молодь підписувати контракти для служби в армії, створивши спеціальні умови для чоловіків віком від 18 до 25 років. Для них передбачені значні виплати, а також можливість виїзду за кордон, але з обов'язковою умовою служби на фронті. У разі порушення контракту доведеться компенсувати збитки зі власної кишені.

Детальний аналіз постанови уряду, що приваблює молодь та лякає — в аналітиці юриста АО "Верити Групп" Владислава Лук'яненка для Новини.LIVE.

Умови контракту для 18-25 річних

Кабінет Міністрів України опублікував постанову від 11.02.2025 р. № 153, яка визначає умови експериментального проекту щодо контрактів для молоді віком 18-25 років. Цим постановленням вирішили підвищити мотивацію до проходження служби у ЗСУ для певних категорій громадян, а саме молоді, яка поки не підлягає мобілізації.

Однак є ряд особливостей, на яких акцентує увагу юрист. Контракт укладається для проходження служби за такими штатними посадами:

  • стрілець, старший стрілець, стрілець-найманець, стрілець-санітар;
  • помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник;
  • розвідник, старший розвідник.

"Контракт укладається терміном на один рік з обов'язковою умовою безпосередньої участі таких громадян у бойових діях в районах ведення військових (бойових) дій терміном, який в сумі становить не менше шести місяців протягом дії контракту", — пояснив юрист.

Отже, це не те ж саме, що й строкова служба. Адже доведеться воювати і працювати лише за відповідним переліком професій.

Як підписати контракт

Ті, хто бажає вступити на таку службу, повинні подати заяву або в рекрутингові центри, або через рекрутингові підрозділи військових частин.

Зробити це можна через електронний кабінет призовника. Після цього заява надходить до вибраної військової частини протягом одного робочого дня, і в разі прийняття командиром рішення про прийняття особи, організують його вступ на службу.

Військова частина організовує:

  • проведення професійно-психологічного відбору;
  • направлення особи для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби за станом здоров'я;
  • проходження посиленої підготовки: базової загальновійськової підготовки тривалістю від 45 днів, професійної підготовки — від 14 днів, курсу адаптації у військовій частині — 14 днів.

"Однією з обов'язкових умов проходження військової служби є безпосередня участь у бойових діях в районах ведення військових (бойових) дій терміном не менше шести місяців в сумі протягом дії контракту", — ще раз підкреслив юрист.

Сума виплат — що отримає контрактник

"Військовослужбовцям, які уклали контракт відповідно до цього Порядку, виплачується одноразова грошова допомога після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу в виконання обов'язків за посадою у військових частинах, у розмірі 1 млн гривень", — пояснив юрист.

Гроші виплатять трьома частинами:

  • перша частина — 200 000 гривень протягом п'яти робочих днів після підписання контракту та вступу в виконання обов'язків за посадою, на яку призначено;
  • друга частина — 300 000 гривень протягом п'яти робочих днів після проходження відповідної підготовки та залучення до виконання бойових завдань;
  • третя частина — 500 000 гривень у день виключення зі списків особового складу військової частини, а в разі продовження військової служби за новим контрактом — в останній день дії контракту.

Важливо, що у разі припинення або скасування військового стану невиплачена третя частина одноразової грошової допомоги виплачується в день виключення зі списків особового складу військової частини пропорційно часу проходження військової служби з розрахунку 1/6 від 500 000 гривень за кожні 30 днів служби під час військового стану (сумарно обчислених), але не більше 500 000 гривень.

Якщо особа достроково розірве контракт з сімейних обставин або з інших поважних причин, неполучені частини одноразової грошової допомоги не виплачуються.

У разі припинення контракту через поранення (травми, контузії, каліцтва) під час захисту Батьківщини, невиплачена частина виплачується в повному обсязі в день його виключення зі списків особового складу військової частини.

"Ще є пункт, що у разі систематичного невиконання військовослужбовцем умов контракту він відшкодовує в повному обсязі виплачену йому одноразову грошову допомогу, неполучена частина такої допомоги не виплачується", — додав юрист.

Систематичним невиконанням військовослужбовцем умов контракту вважається:

  • неналежне виконання ним або відмова від виконання взятих на себе при укладанні контракту обов'язків;
  • два або більше разів у сукупності притягувався до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни.

Важливо додати, що після успішного завершення контракту та річної служби такі чоловіки не підлягають призову по мобілізації протягом 12 місяців з дня звільнення з військової служби. Вони можуть бути призвані або прийняті на військову службу за їхньою згодою.

Перетин кордону після служби

Чоловіки, які пройшли військову службу відповідно до контракту, укладеного на вищезгаданих умовах, під час військового стану мають право перетинати державний кордон України.

Перетин державного кордону України здійснюється за наявності:

  • довідки, виданої командиром військової частини з зазначенням відомостей про укладення контракту;
  • військово-облікового документа.

Також контрактники можуть розраховувати на кредит під 0% річних.

Нагадаємо, громадський діяч та правозахисник капітан Маси-Мустафа Найем заявив, що такими умовами для 18-річних держава знецінює тих, хто на початку повномасштабного вторгнення добровільно пішов до армії.

Раніше ми писали, що подати заявку на "Контракт 18-24" можна в "Резерв+".