ПІІ "МакДональдс Юкрейн Лтд.", що розвиває в Україні мережу ресторанів швидкого обслуговування McDonald’s, має намір повністю відмовитися від використання пластику до кінця 2025 року, повідомив керівник відділу постачань компанії Олег Атанов агентству “Інтерфакс-Україна”.
“До кінця 2025 року компанія прагне вивести з обігу всю упаковку з пластику та отримувати 100% упаковкових матеріалів для страв McDonald’s з відновлювальних матеріалів. Практики, впроваджені цього року, дозволили суттєво скоротити річне використання матеріалів. Наприклад, відмова від паперових вкладок для підносів - це мінус 100 тис. тонн паперу на рік, відмова від пластикових столових приборів і кришок для напоїв - 48,5 тис. тонн на рік, відмова від гумових рукавичок у зоні виробництва - 70 тонн гуми”, - зазначив Атанов.
Він озвучив найближчі плани мережі щодо впровадження принципів циркулярної економіки. Вже в грудні 2024 року обгортки для бургерів будуть з відновлених матеріалів з жиростійким покриттям, стаканчики для “МакСанді” - з формованого целюлозного волокна.
Пластикові кришечки для напоїв наразі видаються лише за проханням відвідувачів, їм на зміну прийдуть кришечки з формованого целюлозного волокна - для холодних напоїв у травні 2025 року, для гарячих - в кінці липня 2025-го.
Тримачі для стаканів з перероблених матеріалів до війни виготовлялися в Україні, зараз мережа їх імпортує. У планах до кінця 2025 року відновити закупівлю у українських виробників.
Атанов підкреслив, що ставиться мета максимально збільшити локалізацію в групі упаковкових матеріалів. Наприклад, на першому етапі паперові трубочки будуть постачатися з Європи, однак вже є пропозиції від українських виробників, які будуть конкурувати, перш за все, якістю продукції.
Він зазначив, що McDonald’s будує екосистему партнерства та стимулює попит на вторинну сировину, поширюючи принципи циркулярної економіки в Україні. Компанія співпрацює приблизно з 20 підприємствами в різних регіонах країни, які допомагають зі збором, логістикою і досортировкою відходів.
Щомісяця McDonald’s сортує та віддає на переробку понад 200 тонн відходів з залів і кухні: 126 тонн паперу, 11 тонн стаканів і упаковок Tetra Pak, 7 тонн поліетилену та іншого пластику, 60 тонн рослинної олії, 15 тонн органіки (іде на компост).
Як повідомлялося, у 2019 році розпочато сортування відходів на кухнях ресторанів McDonald’s, з 2021 року в ресторанах по всій країні встановлено сортувальні станції, де відвідувачі можуть розділяти упаковку страв і інші відходи на категорії: "папір", "пластик", "стаканчики", "рідина" та "інше". Паперові відходи переробляються в картонні коробки, пакети для замовлень на винос та доставки; пластикові відходи - для створення сміттєвих пакетів та інших пластикових виробів; використана рослинна олія - для виробництва біопального та фарби; жир з грилю дофільтровується та переробляється в мастильні матеріали в хімічній промисловості; кавовий жмут додається в брикети, які використовуються для опалення будинків; органічні відходи переробляються в добриво.
У 2018 році глобальна корпорація McDonald’s зобов’язалася скоротити викиди парникових газів, пов’язаних з діяльністю ресторанів та офісів, на 36% до кінця 2030 року (у порівнянні з 2015 роком). А в 2021 році приєдналася до кампанії ООН Race to Zero, щоб скоротити викиди до нуля до 2050 року.
Перше закладення мережі McDonald’s в Україні відкрито 24 травня 1997 року в Києві. Мережа наразі нараховує 120 закладів по всій країні (включаючи 15, тимчасово закритих за вимогами безпеки).
McDonald’s 20 вересня 2022 року розпочав поетапне відкриття ресторанів в Україні.