censor.org.ua
Нацбанк прогнозирует рост ВВП Украины в III кв. 2024 года на уровне 4%, с замедлением до 2,4-2,3% в IV кв. 2024 - I кв. 2025.

Нацбанк прогнозує зростання ВВП України у III кварталі 2024 року на рівні 4%, з подальшим уповільненням до 2,4-2,3% у IV кварталі 2024 - I кварталі 2025 року.

Національний банк України оцінив зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в третьому кварталі 2024 року в 4% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, тоді як раніше прогнозував його на рівні 3,1%.

Національний банк України оцінив зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в третьому кварталі 2024 року в 4% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, тоді як раніше прогнозував його на рівні 3,1%.

"Раніше, ніж у минулому році, почалася і триває збір пізніх культур, що підтримало показники с/г у ІІІ кварталі. Стабільна робота морського коридору та м’яка фіскальна політика також сприяли економічній активності", – зазначив Національний банк у опублікованому на його сайті Інфляційному звіті.

НБУ вказав, що такий перегляд оцінки економічної динаміки в третьому кварталі дозволив в цілому підвищити прогноз зростання ВВП в цьому році з 3,7% до 4%.

Уточнюється, що до кінця III кварталу площі збору пізніх культур на 81% перевищили минулорічні, а обсяги врожаю – на 68%, обсяги перевалки вантажів на експорт в морських портах зросли в 2,1 рази в ІІІ кварталі 2024 року в порівнянні з III кварталом 2023 року, а обсяги вантажних перевезень залізницею збільшилися на 15%.

"Як і в попередні квартали, в ІІІ кварталі позитивний внесок у зростання ВВП зробив інвестиційний попит. Зокрема, його підтримували державні капітальні вкладення в оборонні та пов’язані проекти, наприклад, виробництво зброї, а також витрати на ліквідацію наслідків руйнувань", – додав Нацбанк.

Він також зазначив зростання інвестицій приватного сектора завдяки подальшому поліпшенню фінансових результатів підприємств і через значні їхні потреби в енергоавтономному обладнанні, враховуючи складну ситуацію в енергосекторі.

Пояснюючи уповільнення темпів зростання до 2,4% в четвертому кварталі, НБУ вказав як одну з причин більш ранній збір пізніх зернових і олійних та їх значно меншу врожайність у порівнянні з минулим роком, що зумовить негативний внесок с/г в зміну реального ВВП.

Що стосується 2025 року, то Нацбанк покращив прогноз зростання на I квартал з 1,8% до 2,3%, на II квартал – з 2,8% до 3,4%, очікуючи їх прискорення до 4,6% в III кварталі та 6,3% – в IV кварталі, тоді як раніше він оцінював на друге півріччя зростання в 5,1-5,9%.

В результаті в цілому на наступний рік прогноз зростання ВВП покращено з 4,1% до 4,3%, а в номінальному вираженні – на 100 млрд грн, до 8,72 трлн грн, тоді як на цей рік оцінка номінального ВВП була підвищена на 40 млрд грн – до 7,63 трлн грн.

"В подальшому зростання реального ВВП України прискориться (до 4,3% у 2025 році та 4,6% – у 2026 році). Цьому сприятиме збереження м’якої фіскальної політики, пожвавлення внутрішнього попиту, що буде підтримуватися зростанням заробітних плат, збільшенням врожаїв і стійким зовнішнім попитом, а також інвестиції в відновлення, в тому числі енергетики", – вказав Нацбанк.

Водночас він зазначив, що стримувати економічне зростання будуть нестача робочої сили, ризики безпеки, міграційні процеси та повільна нормалізація економічних умов.

Нацбанк в оновленому звіті зберіг три ключових ризики прогнозу (з сильним впливом і ймовірністю 25-50%): більш тривалий термін і інтенсивність війни, великі бюджетні потреби та більший дефіцит е/е через подальші пошкодження енергетичної інфраструктури.

Серед негативних ризиків з високою ймовірністю (25-50%) також додався потенційний перенесення на ціни підвищення ставок або додаткового введення податків, хоча його вплив НБУ оцінює як помірний.

Ступінь впливу ризику більш інтенсивного та тривалого блокування вантажного руху через кордон з окремими країнами ЄС в оновленому інфляційному звіті збережена слабкою при зменшенні ймовірності до менш ніж 15%.

До ризику зростання геополітичної напруги з помірним впливом і рівнем ймовірності 15-25% Нацбанк додав посилену еміграцію.

Крім того, ймовірність позитивного ризику – швидкого відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури – знижена з 15-25% до менш ніж 15%.

"Баланс ризиків базового прогнозу зміщений у бік посилення цінового тиску", – вказав НБУ.

Як повідомлялося, ВВП України, за даними Держстату, у 2023 році зріс на 5,3% після спаду на 28,8% у 2022 році, зокрема в четвертому кварталі минулого року зростання склало 4,7%. У першому кварталі цього року Держстат оцінив зростання ВВП у 6,5%, у другому – у 3,7%.