Редакція Новини.LIVE надіслала офіційний запит до Міністерства освіти і науки України та отримала відповідь на це питання.
Розміри посадових окладів педагогічних працівників у навчальних закладах залежать від Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери (далі — ЄТС). Це затверджено наказом МОН від 26.09.2005 № 557 та постановою Кабінету Міністрів від 30.08.2002 № 1298.
Додаток 6 до наказу містить тарифні розряди, за якими обчислюють посадові оклади вчителів. Ставки залежать від кваліфікаційної категорії. Наприклад, якщо педагог не має категорії, то його тарифний розряд — 10-11. Далі у порядку збільшення:
"У примітці до цього додатку зазначено, що спеціалістам, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра (вища освіта), встановлюється 11 тарифний розряд. Присвоєння категорій та встановлення тарифного розряду здійснюється за результатами атестації", — відповіли в МОН на запит Новини.LIVE.
Крім того, згідно з постановою КМУ № 22 від 11 січня 2018 року № 22, всі педагогічні працівники, зокрема вчителі закладів загальної середньої освіти, мають право на підвищення посадових окладів на 10%. Таке збільшення формує новий оклад, від якого обчислюють інші надбавки та доплати.
Окрім посадового окладу, існують обов'язкові доплати за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних навчальних закладах. Їх можна встановлювати на весь обсяг навчального навантаження або лише частину. У перелік таких надбавок входить:
Окремо вчителів можуть преміювати на підставі положення, затвердженого керівництвом школи. Порядок і розміри визначаються відповідно до внеску педагога в загальні результати роботи.
"Гарантіями держави є виплата щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу за добросовісну працю, зразкове виконання покладених обов'язків, а також допомога на оздоровлення в розмірі місячної ставки при наданні щорічної відпустки", — уточнили в міністерстві.
Також у 2025 році МОН ввело доплату за роботу в несприятливих умовах. Йдеться про регулярну виплату всім педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форм у розмірі 1 000 грн (з 1 січня) та 2 000 грн (з 1 вересня).
Нагадаємо, МОН надало рекомендації щодо оплати праці в дитячих садках. Питання грошового забезпечення педагогів у закладах дошкільної освіти нормували наказом відомства № 100, який застосовують з 1 січня 2025 року. У Міністерстві застерегли від деяких рішень.
Також ми писали, що педагоги в Україні отримують невеликі зарплати, але на кадрових порталах регулярно з'являються пропозиції роботи з доходом до 40 000 грн. Стільки можуть отримувати репетитори з математики та вчителі іноземних мов.