censor.org.ua
Обновленная программа EFF с МВФ включает три новых структурных маяка для НКЦБФР, НКРЭКУ и Национального банка.

Оновлена програма EFF з МВФ включає 3 структурні маяки щодо НКЦПФР, НКРЕКП та Нацбанку.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував оновлений Меморандум про економічну та фінансову політику за результатами п’ятого перегляду програми розширеного фінансування EFF з Україною. У документ було додано три нові структурні маяки, терміни виконання яких встановлено з кінця січня до кінця жовтня наступного року.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував оновлений Меморандум про економічну та фінансову політику за підсумками п’ятого перегляду програми розширеного фінансування EFF з Україною, до якого додано 3 нові структурні маяки зі строками виконання з кінця січня до кінця жовтня наступного року.

Як зазначається у матеріалах Фонду, до кінця січня необхідно підготувати комплексну операційну стратегію для Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) з проведенням незалежної оцінки роботи голови та членів комісії.

До кінця травня у Раду має бути внесено законопроект про критичний ризик третіх осіб у фінансовому секторі, а до кінця жовтня – завершена та опублікована зовнішня оцінка Національної комісії, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) за участю Секретаріату Енергетичного співтовариства.

Уточнюється, що НКЦПФР вживає термінових заходів щодо впровадження ключових принципів Міжнародної організації комісій з цінних паперів IOSCO та заходів з управління потоками капіталу. Щоб прискорити проведення найважливіших реформ, Комісія запропонує реорганізаційну та операційну стратегію у консультаціях з міжнародними фінансовими інститутами (МФІ); оновить та впровадить Кодекс етики співробітників і у консультаціях з НБУ вжить заходів до кінця грудня 2024 року, щоб гармонізувати регулювання та обмеження на рух капіталу за операціями з цінними паперами відповідно до тих, що застосовуються до банківських операцій.

Що стосується другого нового структурного маяка, то Нацбанк підготує концептуальну записку з нагляду за критичним ризиком третіх осіб і операційною стійкістю цифрових технологій до кінця лютого 2025 року, після чого розробить і представить у парламент законопроект у консультаціях з МФІ. Передбачається, що на організації, визначені як критичні треті сторони, будуть поширюватися правила НБУ про відповідність та належну поведінку.

Щодо НКРЕКП, йдеться про розробку та закріплення законом системи підзвітності, яка дозволить проводити регулярні зовнішні оцінки незалежності комісії та системи управління з боку Секретаріату Енергетичного співтовариства за запитом кожні 2-3 роки. Перша така зовнішня оцінка НКРЕКП буде завершена та опублікована до жовтня 2025 року, що допоможе зміцнити незалежність та підзвітність енергетичного регулятора України. Окрім того, процес відбору на залишкову вакантну посаду члена НКРЕКП має бути завершений прозорим та заснованим на заслугах чином відповідно до законодавства, йдеться в оновленому меморандумі.

Інші маяки залишаються без змін, зокрема, в кінці грудня завершується термін шести, з яких Україна вже виконала два: сформувала наглядову раду "Укренерго" з незалежними членами та прийняла закон для реформи Рахункової палати.

До кінця року необхідно також підготувати основи оздоровлення банків і ввести методологію оцінки ризиків у банківському секторі. Як повідомив голова НБУ Андрій Пишний в ніч на суботу, виконання цих маяків здійснюється відповідно до графіка, і терміни не будуть порушені.

Водночас ситуація з ще двома маяками зі строком виконання до кінця року виглядає гірше, оскільки вони вимагають ухвалення законів у Верховній Раді: внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу для надання Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) за запитом екстрадиції та скасування так званих "правок Лозового", а також створення нового вищого адміністративного суду замість ОАСК.

Як повідомлялося, рада директорів МВФ в ніч на суботу затвердила 6-й перегляд програми EFF, відкритої в березні 2023 року, та виділила 7-й її транш у розмірі $1,1 млрд, що збільшило суму виплат до $9,8 млрд при загальному обсязі програми $15,6 млрд.

Раніше в оновлену за підсумками 5-го перегляду програму за проханням України були внесені зміни до розкладу переглядів програми та траншів за їх підсумками. Якщо раніше вона передбачала лише два перегляди на 2025 рік – на початку березня та в кінці серпня з виділенням за їх підсумками траншів по $917,5 млн, то тепер у розкладі на наступний рік - чотири щоквартальні перегляди, як і в цьому році. Розмір 8-го траншу за підсумками 7-го перегляду в березні залишено незмінним – $917,5 млн, тоді як розмір наступних трьох траншів у наступному році становитиме відповідно $809,6 млн, $539,8 млн і $445,3 млн.