censor.org.ua
Всемирный банк увеличил оценку потребностей Украины для восстановления с $486 млрд до $524 млрд.

Світовий банк підвищив оцінку потреб України для відновлення з 486 млрд до 524 млрд доларів.

Загальна вартість відновлення в Україні станом на 31 грудня 2024 року становитиме $486 млрд протягом наступного десятиліття, що приблизно в 2,8 рази перевищує прогнозований номінальний ВВП України на 2024 рік. Таку оновлену "Швидку оцінку завданих збитків і потреб на відновлення (RDNA4)" оприлюднили уряд України, Група Світового банку, Європейська комісія та ООН у вівторок.

Загальна вартість відновлення в Україні станом на 31 грудня 2024 року складає $486 млрд протягом наступного десятиліття, що приблизно в 2,8 рази перевищує прогнозований номінальний ВВП України за 2024 рік. Таку оновлену "Швидку оцінку завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)" опублікували уряд України, Група Світового банку, Європейська комісія та ООН у вівторок.

"Протягом минулого року потреби на відновлення України продовжували зростати через безперервні атаки Росії", - прокоментував результати прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

У минулому році оцінка потреб становила $486 млрд, ще роком раніше - $411 млрд.

Відзначається, що оцінка RDNA4, яка охоплює завдану шкоду за майже три роки з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року, демонструє, що пряма шкода в Україні зараз досягла $176 млрд у порівнянні з $152 млрд в оцінці RDNA3, опублікованій у лютому 2024 року. Найбільш постраждалими секторами є житловий сектор, транспорт, енергетика, торгівля та промисловість, а також освіта.

Згідно з поточною оцінкою, 13% загального житлового фонду було пошкоджено або зруйновано, від чого постраждали понад 2,5 млн домогосподарств. В енергетичному секторі кількість пошкоджених або зруйнованих об'єктів зросла на 70% з моменту проведення RDNA3, включаючи виробництво, передачу, розподільчу інфраструктуру та централізоване теплопостачання. Приблизно 72% від загальної шкоди припадає на всі сектори, розташовані найближче до лінії зіткнення областей (Донецької, Харківської, Луганської, Запорізької та Херсонської), а також Київської області.

"Оцінка підкреслює надзвичайну шкоду, яку Росія завдала Україні. ЄС вже підтримує реконструкцію та відновлення України, мобілізуючи більше приватних інвестицій через Ukraine Investment Framework та допомагаючи країні глибше інтегруватися в Єдиний ринок ЄС. Це стане запорукою відновлення України та створить нові можливості для українського та європейського бізнесу", - сказала Комісар ЄС з питань сусідства та розширення Марта Кос.

З загальної суми потреб у довгостроковій перспективі потреби на відновлення та реконструкцію є найвищими в житловому секторі - майже $84 млрд. Далі йдуть транспортний сектор - майже $78 млрд, енергетика та видобувна галузь - це майже $68 млрд, торгівля та промисловість - понад $64 млрд і сільське господарство - понад $55 млрд. У всіх секторах витрати лише на розчищення залишків руйнувань і управління ними становлять майже $13 млрд.

В оцінці визначені та виключені потреби в більш ніж $13 млрд у восьми секторах, які Україна вже задовольнила за підтримки партнерів та приватного сектора. Наприклад, за даними уряду, у 2024 році на відновлення житлового сектору з державного бюджету та за рахунок донорських коштів було виділено не менше $1,2 млрд. Проведено аварійний ремонт більш ніж 2 000 км доріг, автомагістралей та інших доріг державного значення.

У 2025 році за підтримки донорів уряд України виділив $7,37 млрд на вирішення пріоритетних завдань у таких сферах, як житло, освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, енергетика, транспорт, водопостачання, розмінування та цивільний захист. Загальний дефіцит фінансування потреб на відновлення та реконструкцію у 2025 році складає $9,96 млрд. Мобілізація приватного сектора залишається критично важливою для успішного відновлення України.