Придністров'я може отримувати російський газ так само, як і Словаччина, заявила президент Молдови Майя Санду в ефірі місцевого каналу TV8 у п'ятницю.
"Сьогодні я прочитала в пресі, що Словаччина отримує газ від "Газпрому" через Туреччину. Словаччина - член Європейського Союзу. І це означає, що такі постачання не порушують режим санкцій. Це також підтверджує, що альтернативний українському транзиту спосіб постачання газу існує, хоча Москва стверджувала про зворотне", - сказала Санду.
За її словами, після 10 лютого щодо продовження постачання газу в регіоні є два сценарії - або Придністров'я приймає умови оголошеної ЄС допомоги в 60 млн євро, яка забезпечить їм покриття споживання газу для побутових потреб до середини квітня, або їм самим доведеться знайти можливість забезпечити постачання російського газу або закупленого в регіоні на російські гроші.
"Але це можливо лише на основі такої формули, яка не порушує режим міжнародних санкцій і національне законодавство", - підкреслила Санду.
Адміністрація Придністровського регіону поки що не надала відповіді на пропозицію влади Кишинева та Брюсселя про надання регіону 60 млн євро на закупівлю природного газу за умови виконання ряду "обов'язкових умов". Ця допомога залежить від заходів, що вживаються щодо основних свобод і прав людини в Придністровському регіоні. Тарифи на тепло, газ і електрику повинні відповідати ринковим цінам, які будуть оплачувати побутові та промислові споживачі, зазначалося в заяві Єврокомісії.
Як повідомлялося, з 1 лютого відновилася подача газу в Придністровський регіон. Постачання газу з Молдови в Придністров'я здійснюються за рахунок гранту ЄС на 30 млн євро, з яких 20 млн євро виділено на закупівлю газу для лівобережжя, 10 млн євро - на закупівлю електроенергії для правобережжя на авторизованих торгових майданчиках в Євросоюзі та Україні.
За рахунок коштів ЄС постачання газу в Придністров'я на основі погодженого з "Тираспольтрансгазом" графіка продовжаться до 10 лютого в обсязі не більше 3 млн куб. м на добу.
Повідомлялося також, що з 1 січня прокачка російського газу в Придністров'я припинилася після того, як Україна зупинила його транспортування через власну газотранспортну систему. На цьому фоні "Газпром" обмежив постачання через Молдову до нуля кубометрів на добу, посилаючись на наявність історичного боргу країни. З 10 грудня в Придністров'ї та з 16 грудня в правобережній Молдові діє режим надзвичайної ситуації в економіці. З 3 січня в Придністров'ї влада застосовувала веерні відключення електроенергії, які 1 лютого були припинені.