censor.org.ua
Райффайзен Банк прогнозирует, что ВВП Украины вырастет на 4,9% в 2025 году при инфляции и девальвации на уровне 8%.

Райффайзен Банк прогнозує зростання ВВП України у 2025 році на 4,9% за умов інфляції та девальвації на рівні 8%.

Економіка України у 2025 році зросте на 4,9% з незначним зниженням рівня інфляції в порівнянні з цим роком до 8%, таким макропрогнозом поділився голова правління Райффайзен Банку (Київ) Олександр Пісарук.

Економіка України у 2025 році зросте на 4,9% при незначному зниженні рівня інфляції порівняно з цим роком до 8%, таким макропрогнозом поділився голова правління Райффайзен Банку (Київ) Олександр Пісарук.

"Що стосується курсу долара, то ми очікуємо девальвацію близько 8% у 2025 році, а сам курс на кінець 2025 року складе 45,5 грн/$1. Базовий сценарій ґрунтується на гіпотезі про те, що ризики безпеки поліпшаться з другої половини 2025 року", – сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Пісарук зазначив, що банк завжди проводить стрес-тести з урахуванням не лише базового сценарію, а й найкращого та найгіршого сценарію.

"Але у нас немає двох принципово різних сценаріїв розвитку. Усі попередні прогнози щодо завершення війни не виправдалися. Голова НБУ про це сказав на засіданні Європейської Бізнес Асоціації, і я готовий підписатися під цими словами, що давайте вже перестанемо прогнозувати і помилятися, а будемо просто працювати", – зазначив в той же час голова правління Райффайзена.

На його думку, навіть якщо припинення вогню відбудеться в кінці першого кварталу, то це не матиме різкого впливу на показники у 2025 році.

"Це може вплинути на 2026 рік. Тобто навіть такі важливі речі впливають з певним запізненням. На 2025 рік вплине поточна динаміка зростання інфляції та необхідність її стримувати", – вважає Пісарук.

Він додав, що не здивує, якщо Національному банку доведеться піднімати облікову ставку внаслідок більш швидкого, ніж очікувалося, прискорення інфляції.

"Щодо депозитних і кредитних ставок у гривні, ми не очікуємо значних відхилень від поточних рівнів", – зазначив банкір.

Він нагадав, що цей процес почався ще в липні, і головним фактором є динаміка облікової ставки НБУ, яка з великою ймовірністю буде стабільною до середини літа 2025 року.

"А от ставки за депозитами в доларах США та євро можуть трохи знизитися у відповідь на відповідні рішення ФРС та ЄЦБ, хоча вони й зараз залишаються досить низькими в Україні", – припустив голова правління Райффайзен Банку.

Коментуючи вплив ситуації на фронті на настрої населення і бізнесу, він констатував, що це відображається на валютному ринку.

"Ми спостерігаємо суттєве збільшення попиту на готівкову валюту, хоча пропозиція також залишається високою. Це призводить до збільшення інтервенцій Національного банку, який, на щастя, має для цього резерви, сформовані за рахунок міжнародної валютної допомоги", – сказав Пісарук.

За його словами, ситуація наразі виглядає цілком керованою, оскільки зовнішня допомога в наступному році виглядає достатньою для фінансування дефіциту бюджету та поповнення валютних резервів НБУ.

Голова правління також повідомив, що Райффайзен Банк залишається головним постачальником готівкової валюти в Україну.

"А хто номер два, я навіть не знаю, тому що відрив величезний. Це складний бізнес – потрібно знати контрагентів, забезпечити логістику. Ми це вміємо і робимо десятки років", – зазначив він.

Як повідомлялося, ВВП України, за даними Держстату, у 2023 році зріс на 5,3% після спаду на 28,8% у 2022 році. Нацбанк України в кінці жовтня підвищив прогноз зростання економіки за підсумками 2024 року з 3,7% до 4%, а на 2025 рік – з 4,1% до 4,3%. Одночасно НБУ в кінці жовтня погіршив прогноз інфляції на 2024 рік з 8,5% до 9,7% і погіршив його на 2025 рік з 6,6% до 6,9% після того, як у 2023 році вона знизилася до 5,1% після стрибка у 2022 році до 26,6%.

Національний банк України (НБУ) 27 листопада знизив офіційний курс гривні до 41,6010 грн/$1, що є мінімальним значенням за її історію. В цілому з початку 2024 року долар за офіційним курсом подорожчав на 9,5%, або на 3,59 грн, а з моменту переходу Нацбанку 3 жовтня 2023 року до режиму керованої гнучкості – на 13,8%, або на 5,03 грн.