censor.org.ua
По прогнозам НБУ, реальные зарплаты в Украине к концу 2024 года превысят уровень, зафиксированный до войны.

Реальні зарплати в Україні до кінця 2024 року перевищать довоєнний рівень, за прогнозами НБУ.

Реальні заробітні плати у 2024 році зростуть на 14% і перевищать довоєнний рівень вже наприкінці поточного року, прогнозує Національний банк України у нещодавно опублікованому жовтневому Інфляційному звіті.

Реальні заробітні плати у 2024 році зростуть на 14% і перевищать довоєнний рівень вже наприкінці поточного року, прогнозує Національний банк України в опублікованому нещодавно жовтневому Інфляційному звіті.

"Очікується, що (вони) будуть зростати далі через значну конкуренцію роботодавців за робочу силу. Це разом з м’якою фіскальною політикою сприятиме подальшому зростанню споживчого попиту", – зазначив НБУ.

Згідно з документом, Нацбанк поліпшив прогноз зростання реальної заробітної плати цього року з 9,7% до 14%, а на наступний – з 5,8% до 6,5%. У 2022 році реальна заробітна плата зменшилася на 11,4%, після чого у 2023 році зросла на 3,7%.

"Дефіцит кадрів на ринку праці продовжує підживлювати зростання заробітних плат. Зокрема, у ІІ кварталі 2024 року в середньому реальні заробітні плати зросли на 17,6% в річному вимірі, номінальні – на 22,1% в річному вимірі. Згідно з доступними непрямими даними, високі темпи зростання номінальних зарплат збереглися і в ІІІ кварталі", – вказав НБУ.

Водночас він зазначив, що посилення інфляційного тиску викликало певне уповільнення темпів зростання реальних зарплат, хоча вони все ще залишалися досить високими і надалі підтримували приватне споживання.

Уточнюється, що після зростання минулого року на 17,4% номінальна заробітна плата в цьому році підвищиться ще на 21%, а в наступному – на 16%.

На думку Нацбанку, рівень безробіття в економіці, який зріс у 2022 році з 9,8% до 21,1% і знизився до 18,2% у 2023 році, продовжить поступово зменшуватися під впливом зростання попиту на робочу силу, проте залишиться вище рівня до повномасштабного вторгнення.

"Він буде визначатися тривалим збереженням диспропорцій на ринку праці, в першу чергу, через обмежене пропозицію кваліфікованої робочої сили, на яку вплинуть наслідки війни, включаючи складнощі з поверненням демобілізованих до роботи", – зазначив НБУ.

Центробанк додав, що також безробіття будуть обмежувати міграційні процеси та подальша адаптація мігрантів до життя за кордоном, що зменшує ймовірність масового і швидкого їх повернення в Україну. "Через міграцію та зміну структури економіки вплив диспропорцій на ринку праці буде нерівномірним по регіонах і галузях", – вважають в НБУ.

В оновленому прогнозі Нацбанк підвищив оцінку рівня безробіття на кінець цього року з 13,9% до 14,2%, а на кінець наступного – з 11,4% до 11,6%.

Згідно з опитуванням Advanter, яке наводиться в звіті, у серпні 2024 року штати підприємств були укомплектовані на 71%, при цьому майже в чверті (23%) підприємств було менше 50% штату.

За опитуванням підприємств, проведеним НБУ у ІІІ кварталі 2024 року, баланс відповідей щодо зміни кількості працівників у наступні 12 місяців залишився негативним: -10,9%, зокрема, частка тих, хто очікує зростання, склала 12,3%, зниження – 23,2%. Сокращення кількості працівників очікують підприємства всіх видів діяльності, найбільше – в будівництві (-20%), найменше – в торгівлі (-5,2%).