censor.org.ua

Сенс Банк сформує повноцінний наглядовий рада, а наглядові ради "Нафтогазу" та "Укренерго" отримають незалежну оцінку – меморандум з МВФ.

Міністерство фінансів України, враховуючи невизначеність у процесі продажу Сенс Банку, створить повноцінний наглядовий рада фінансової установи. Це зазначено в опублікованому звіті за результатами п’ятого перегляду оновленої програми розширеного фінансування EFF з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Міністерство фінансів України, враховуючи невизначеність у процесі продажу Сенс Банку, сформує повністю діючий наглядовий рада фінансової установи, зазначається в опублікованому за результатами 5-го перегляду оновленій програмі розширеного фінансування EFF з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

"Крім того, незалежні оцінки наглядових рад "Нафтогазу" та "Укргазу" планується розпочати в листопаді та завершити до кінця січня 2025 року", – зазначається в документі.

Що стосується державних банків, то процедура проведення оцінки ефективності для всіх державних банків повинна бути впроваджена у 2025 році, а перша така оцінка ефективності буде проведена Міністерством фінансів для кожного з банків наприкінці липня 2025 року.

"У грудні 2025 року Міністерство фінансів опублікує основні висновки своєї першої щорічної оцінки разом з запропонованими діями Кабінету Міністрів", зазначається в документі.

Окрім цього, до кінця грудня 2024 року має бути переглянута в консультаціях з міжнародними фінансовими інститутами структура встановлення та виплати винагороди вищому керівництву всіх державних банків на основі принципів, відповідно до яких винагорода повинна бути конкурентоспроможною на міжнародному рівні, послідовною та пропорційною функціям, обов'язкам, відповідальності керівників і враховувати неповний робочий день та обмеження воєнного стану.

Меморандум економічної та фінансової політики також містить оновлене зобов'язання України призначити міжнародно визнаного фінансового консультанта для приватизації Сенс Банку та Укргазбанку (обидва - Київ) до кінця грудня 2024 року, використовуючи прозору процедуру та консультуючись з МФО.

Нинішній наглядовий рада Сенс Банку, що складається з п'яти членів і очолюється екс-главою представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунером, був сформований під час його націоналізації в липні 2023 року. У ньому три незалежних члена, тоді як, відповідно до закону про банки та банківську діяльність, наглядова рада державного банку складається з дев'яти членів, шість з яких є незалежними, а троє державних представляють президента, Кабмін та Верховну Раду.

Уряд 4 жовтня 2024 року за підсумками конкурсу обрав рекрутера для відбору претендентів на членів наглядової ради Сенс Банку - ТОВ "Екзекьютив Серч Юкрейн" з міжнародної мережі Amrop.

Як повідомлялося, Україна в оновленій у червні в рамках 4-го перегляду програми EFF зобов'язалася до кінця вересня призначити міжнародного консультанта для продажу Укргазбанку та Сенс Банку, однак виконання цієї умови перенесено на пізніший термін.

На початку вересня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд наразі не розглядає приватизацію державних Ощадбанку та Укрексімбанку – другого та третього за розмірами активів банків країни. Стратегії щодо їх продажу немає, тоді як щодо Укргазбанку та Сенс Банку, які займають п'яте та восьме місця, приватизація планується, проте терміни її поки що назвати складно.

Окрім цього, Верховна Рада 19 вересня прийняла законопроект про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі в статутному капіталі банків (№3939-IX), який 25 вересня був відправлений на підпис президенту. Таким чином, своєчасно було виконано ще один пункт програми МВФ.

Найбільшим державним банком у країні є націоналізований в кінці 2016 року ПриватБанк. Після початку повномасштабної війни, окрім Сенс Банку, у власність держави від санкційних власників за рішенням Вищого антикорупційного суду перейшли ще два невеликих банки: Перший інвестиційний банк (PINбанк) російського бізнесмена Євгена Гінера та Мотор-Банк колишнього президента "Мотор Січі" В'ячеслава Богуслаєва. За розміром активів вони займають відповідно 59-е та 56-е місця серед 62 діючих в Україні банків. На відміну від п'яти вищезгаданих великих банків, що знаходяться під управлінням Мінфіну, вони передані в управління Фонду державного майна для продажу. Також планується створення спеціалізованого поштового банку на базі PINбанка.

В результаті загальна кількість підконтрольних державі банків досягло семи. Їхня частка в загальному обсязі активів на 1 серпня 2024 року становила 55,8% при раніше декларованих планах знизити її нижче 25%.