Державна інспекція ядерного регулювання України (Госатомрегулювання) спільно з державним підприємством "Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки (ГНТЦ ЯРБ)" розробляють регуляторну інфраструктуру для впровадження малих модульних реакторів (ММР) в Україні.
"Однією з необхідних умов для впровадження ММР є наявність в країні відповідної регуляторної інфраструктури та готовність регулюючого органу до ліцензування нових технологій", - повідомило ГНТЦ ЯРБ на своєму сайті.
Як зазначили в Центрі, темі розвитку регуляторної інфраструктури для перспективного ліцензування ММР в Україні був присвячений виступ директора окремого підрозділу Центру "ІНТЕНСА" ГНТЦ ЯРБ Олексія Дибача на Міжнародній конференції з малих модульних реакторів (ММР) та їх впровадження, що відбулася наприкінці жовтня у Відні в головному офісі МАГАТЕ.
МАГАТЕ вперше проводило конференцію такого масштабу з тематики ММР.
На конференції були присутні представники розробників технологій ММР, зокрема американських компаній NuScale, Westinghouse та Holtec, корейської KHNP, інвестиційних компаній, експлуатуючих організацій, регулюючих органів, організацій науково-технічної підтримки, наукових установ і навчальних закладів.
Окрему увагу на конференції було приділено перспективам використання ММР для задоволення зростаючих потреб в електроенергії в сфері інформаційних технологій, а також теплопостачання побутових споживачів, металургійної та хімічної промисловості.
"У своєму виступі я розповів про нещодавні зміни в нормативній базі, які важливі, зокрема, для ММР, наприклад, уточнення принципу безпеки "Апробована інженерно-технічна практика", можливість застосування міжнародних стандартів", - зазначив Дибач, слова якого наведені на сайті ГНТЦ ЯРБ. Він також зупинився на "Положенні про передліцензійну оцінку проекту ядерної установки", яке було імплементовано Госатомрегулювання в практику діяльності в 2023 році. Дибач підкреслив, що ГНТЦ ЯРБ як організація науково-технічної підтримки регулюючого органу проводить роботу з розширення своїх експертних можливостей для забезпечення подальшої оцінки безпеки ММР.
"Участь представників України в міжнародних заходах з ММР демонструє потенціал країни для подальшого розвитку атомної енергетики, така залученість дозволяє підтримувати та налагоджувати контакти із західними партнерами та ознайомлюватися з сучасними тенденціями розвитку технологій і найкращими практиками регулювання безпеки", – додали в ГНТЦ ЯРБ.
Як повідомлялося, Україна та США оголосили про запуск трьох нових проектів у сфері малих модульних реакторів (ММР) в рамках домовленостей, досягнутіх двома країнами на полях кліматичної конференції COP29 у Баку. Партнерство буде реалізовано в рамках програми FIRST (Базова інфраструктура для відповідального використання технології малих модульних реакторів).
Програма передбачає реалізацію трьох взаємопов'язаних проектів: будівництво пілотного заводу з виробництва чистого водню та аміаку (проект "Чисте паливо"), конверсію вугільних електростанцій на ММР (проект "Фенікс") та розробку дорожньої карти декарбонізації сталеливарної промисловості з допомогою ММР (проект "Чиста сталь").
Раніше американська Holtec International запросила спеціалістів АО "НАЕК "Енергоатом" до проектної групи, яка працюватиме над розгортанням малого модульного реактора (ММР) SMR-300 на майданчику АЕС Palisades у США.
В "Енергоатомі" зазначили, що участь представників НАЕК на етапах будівництва, випробувань та введення в експлуатацію ММР на майданчику АЕС Palisades (США) дозволить компанії отримати досвід для подальшого впровадження цієї технології в Україні.