Процес інтеграції українських біженців на ринку праці Європейського Союзу у 2022-2023 роках відбувався значно швидше, ніж це спостерігалося під час попередніх хвиль біженців, йдеться в оновленому глобальному економічному огляді (WEO) Міжнародного валютного фонду (МВФ), опублікованому у вівторок.
"Кілька країн вже оцінили рівень зайнятості серед українських біженців приблизно на 50% або вище, що зазвичай досягається лише через п’ять або більше років після прибуття (OECD 2023). Мігранти допомогли задовольнити безпрецедентний попит на робочу силу в цей період", - зазначено в ньому.
Зазначається, що близько двох третин робочих місць, створених в ЄС з кінця 2019 року до кінця 2023 року, були зайняті іммігрантами, однак рівень безробіття серед громадян ЄС залишався на рекордно низькому рівні.
Вказується, що вирішальну роль у швидкій інтеграції біженців відіграла Директива ЄС про тимчасовий захист біженців, наявність вищої освіти у більшості українських біженців та напружена ситуація на ринку праці в багатьох країнах Євросоюзу, що сприяло швидкій інтеграції.
"Проте, як це зазвичай буває з іммігрантами, існують свідчення широко поширеної надмірної кваліфікації та невідповідності навичок (EMN 2024), що вказує на необхідність подальших поліпшень у політиці інтеграції іммігрантів", - підкреслюється в огляді.
На думку МВФ, цей досвід дає важливі політичні уроки. Надання шукачам притулку раннього доступу до ринків праці приватного та державного секторів і самозайнятості, як це було зроблено в рамках діючого режиму тимчасового захисту для українських біженців, є ключовою умовою їх швидшої інтеграції в трудові колективи. Доступність мовних курсів також має вирішальне значення для того, щоб іммігранти могли подолати один з найважливіших бар’єрів на шляху до отримання роботи, додав Фонд. Нарешті, спрощені вимоги до працевлаштування для деяких регульованих професій, підтвердження навичок і визнання кваліфікацій також є важливими елементами успішної інтеграції біженців, вважають його експерти.
Згідно з оновленими даними УВКБ ООН, число українських біженців в Європі на 15 жовтня цього року оцінювалося в 6,192 млн, а в цілому у світі – в 6,752 млн.
За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС на 31 серпня 2024 року мали 4 млн 163,66 тис. громадян країн, що не входять в ЄС, які залишили Україну внаслідок російського вторгнення 24 лютого 2022 року.