Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) України в іноземній валюті (LTFC) на рівні "Обмежений дефолт" (RD) в очікуванні завершення реструктуризації зобов'язань, за якими Україна вже призупинила виплати або оголосила про їх призупинення в майбутньому.
"РДЕ LTFC України залишиться на рівні "RD" доти, поки Fitch не ухвалить рішення про завершення обміну та нормалізацію відносин зі значною більшістю зовнішніх комерційних кредиторів", – йдеться в повідомленні агентства на його сайті.
Fitch нагадало, що Україна продовжує процес реструктуризації свого зовнішнього комерційного боргу. Після успішного завершення обміну єврооблігацій у вересні 2024 року уряд розпорядився тимчасово призупинити виплати по зовнішньому комерційному кредиту Cargill на $0,7 млрд з 3 вересня 2024 року, єврооблігаціям "Укренерго" з держгарантією на $825 млн з 9 листопада 2024 року та ВВП-варрантам з 31 травня 2025 року.
Крім того, агентство підтвердило РДЕ по місцевим кредитам "CCC+". "Вищий довгостроковий РДЕ в національній валюті відображає продовження обслуговування Україною боргу в національній валюті в рамках поточного процесу реструктуризації зовнішнього комерційного боргу, що підтверджує наші очікування преференційного режиму по борговим зобов'язанням в національній валюті", – пояснило Fitch.
Агентство вказало, що структура заборгованості по ОВГЗ – лише 1,3% у нерезидентів при переважній частці у НБУ та вітчизняних банків, в основному державних – обмежує вигоди України від будь-якої реструктуризації, оскільки створює потенційні фіскальні витрати (включаючи рекапіталізацію банків) та ризики для стабільності фінансового сектору, ускладнюючи розвиток внутрішнього боргового ринку.
Fitch очікує, що війна триватиме до 2025 року в рамках поточних широких параметрів. "Не зважаючи на деякі територіальні успіхи Росії з кінця 2023 року, військова підтримка Заходу та тверда рішучість повинні дозволити Україні уникнути значних додаткових територіальних втрат", – вважає агентство.
Агентство припускає, що заявлена новою адміністрацією США мета припинити війну може призвести до узгодженого припинення вогню, але мирна угода малоймовірна через складні поступки, які вимагатимуть обидві сторони. Параметри узгодженого припинення вогню, включаючи гарантії безпеки для України та території, які залишаться під контролем Росії, залишаються невизначеними, додало Fitch.
За його оцінками, дефіцит державного бюджету залишиться високим - 19,1-19,2% ВВП у 2024-2025 роках, незважаючи на нещодавно схвалене підвищення податків, через високі витрати на оборону та очікуване скорочення іноземних грантів. Значна фіскальна консолідація буде обмежена продовженням війни, а також витратами на відновлення в разі тривалого припинення вогню, що, ймовірно, зберігатиме високу залежність від іноземного фінансування.
Згідно з прогнозами Fitch, борг України зросте до 90,8% ВВП у 2024 році з 84,4% у 2023 році, при цьому 77% зовнішнього боргу має високий ступінь пільговості, 74% номіновано в доларах США. Агентство додає, що невизначеність щодо зовнішнього фінансування в найближчому майбутньому зменшилася, оскільки G7, ймовірно, надасть близько $50 млрд у вигляді кредитів, забезпечених доходами від заморожених російських суверенних активів.
Fitch також очікує збільшення дефіциту рахунку поточних операцій до 8,4% ВВП у 2024 році та до 13,6% ВВП у 2025 році, оскільки обмеження виробничих потужностей (наприклад, трудових і енергетичних) стримуватимуть зростання експорту. Зростання споживчих витрат, військовий імпорт, ослаблення валютних обмежень та прогнозоване зменшення дотацій перевищать прогнозоване зменшення імпорту послуг від українців за кордоном, додало агентство.
За його оцінками, офіційне фінансування покриє потреби у зовнішніх запозиченнях: міжнародні резерви зростуть до $42 млрд у 2024 році з $40,5 млрд у 2023 році.
Fitch також прогнозує, що інфляція у 2025 році складе в середньому 9,3% порівняно з 6,2% у 2024 році, оскільки швидке зростання зарплат на фоні нестачі робочої сили та невідповідності кваліфікації може підтримувати ціновий тиск на внутрішній попит.
Водночас зростання сповільниться у 2025 році до 2,9% з 4% у 2024 році через збереження дефіциту робочої сили та енергоносіїв.
"Стійке і надійне припинення вогню може суттєво підвищити перспективи зростання в країні у 2025-2026 роках", – зазначило агентство.