Правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення віднести АТ "Комерційний інвестиційний банк" (Комінвестбанк) до категорії неплатоспроможних, повідомляється на сайті НБУ у четвер.
Зазначається, що частка фінансової установи на ринку становила 0,04% усіх активів неплатоспроможних банків станом на 1 листопада 2024 року. Також банк є 52-м за розміром загальних активів (1,43 млрд грн) серед 62 українських банків.
“Відповідно, віднесення АТ "Комінвестбанк" до категорії неплатоспроможних не вплине на стабільність банківського сектору України. Рішення ухвалено у зв'язку з невідповідністю діяльності АТ "Комінвестбанк" вимогам законодавства, зокрема нормативно-правовим актам Національного банку”, - пояснили в Центробанку.
Уточнюється, що 8 серпня 2024 року правління НБУ, керуючись статтею 75 закону України "про банки і банківську діяльність", ухвалило рішення віднести Комінвестбанк до категорії проблемних.
Підставою для такого рішення стало встановлення факту здійснення банком ризикової діяльності, що становить загрозу інтересам його вкладників або інших кредиторів через неналежну організацію системи внутрішнього контролю, що, враховуючи систему управління ризиками та недостатність доходів, створює ризик зменшення в майбутньому регулятивного капіталу банку та порушення встановлених Нацбанком пруденційних нормативів капіталу. Крім того, були виявлені факти систематичного надання та оприлюднення банком недостовірної інформації та звітності з метою приховування його реального фінансового становища.
Національним банком також було встановлено, що з моменту віднесення Комінвестбанка до категорії проблемних - банк продовжує здійснювати ризикову діяльність і систематично надавати та оприлюднювати недостовірну інформацію та звітність з метою приховування свого реального фінансового стану, а менеджмент і власники не вжили належних заходів для запобігання віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Підкреслюється, що кожен вкладник Комінвестбанка отримає від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) відшкодування в повному розмірі вкладу, враховуючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, окрім випадків, передбачених частиною четвертою статті 26 закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
В цілому можливий обсяг виплат гарантованої суми вкладникам Комінвестбанка станом на 21 листопада 2024 року складає 432 млн грн. Станом на 04 грудня 2024 року обсяг високоліквідних активів банку, враховуючи ОВДП та депозитні сертифікати, становить 890 млн грн.
У НБУ нагадали, що з набранням чинності закону України від 1 квітня 2022 року № 2180-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб" введено стовідсоткове гарантування вкладів фізичних осіб у всіх банках.
Згідно з опублікованою НБУ інформацією, більш ніж 42% акцій Комінвестбанка належать орендному підприємству “Ужгородський коньячний завод” (м. Ужгород), 25% - ТОВ “Плодоовоч - УЖ” (м. Ужгород) і ще майже 33% акцій належать ТОВ “Латуж” (м. Мукачево, Закарпатська обл.).