Верховна Рада на засіданні в середу підтримала в другому читанні та в цілому законопроект №9319 про оподаткування винагород за гіг-контракти резидентів "Дія.City" з правкою про вступ нових податкових норм (законопроект 11416д) для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб за єдиним податком з 1 січня 2025 року, повідомив член фракції “Голос” Ярослав Железняк.
За його словами, таке рішення підтримали 268 народних депутатів при необхідному мінімумі 226 голосів.
“Саме в ньому була правка, якою виправляли податковий законопроект 11416д і “заднє число”, де з 01 жовтня податки переносять на 01 січня 2025 року для ФОПів. Також там правкою знизили ренту для каоліну і ще раз скасували штрафи за неподання звітів по КІКам до кінця війни”, - уточнив нардеп.
Згідно з пояснювальною запискою до проекту закону на сайті парламенту, метою документа є забезпечення належного функціонування правового режиму "Дія.City" та адаптації його до умов воєнного стану в Україні.
Як пояснив голова парламентського фінансового комітету Данііл Гетманцев, доопрацьований до другого читання законопроект передбачає, зокрема, скасування для е-резидентів зі статусом стартапів норми про непоширення пільгової ставки ПДФО 5% та мінімального ЄСВ на доходи спеціалістів "Дія.City", якщо кількість таких осіб у резидента "Дія.City" складає менше дев’яти осіб. Водночас передбачено запобіжник проти зловживань: якщо стартап не виконав критерії до завершення другого року перебування в статусі резидента "Дія.City", то потрібно буде доплатити ПДФО та ЄСВ.
Законопроектом також передбачено звільнення від оподаткування ННВК (податку на виведений капітал) благодійної допомоги, наданої резидентами "Дія.City" на користь ЗСУ, скасування актів наданих послуг для гіг-спеціалістів.
Крім того, їм пропонується посилення "антикритеріїв" резидентства "Дія.City" на період дії воєнного стану та післявоєнний період, а також усунення деяких редакційних неточностей профільного закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”.
Як повідомляв раніше Железняк, парламентський фінкомітет розглядав правки до законопроекту, якими пропонувалося прибрати оподаткування "заднім числом" для ФОП (фізичних осіб-підприємців), залишити незмінною ставку для е-резидентів, включити в витрати за МНО (мінімальним податковим зобов’язанням) підвищений військовий збір, а також обкладати доходи 2024 року (оподатковувані за річним періодом) за старою ставкою.
“В правках буде нормально прописано, як нове оподаткування вступає в силу, і тепер виглядає так, що воно запрацює з грудня”, - пояснював наприкінці листопада нардеп.
Згідно з розміщеним Железняком текстом правок, зокрема, ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік під час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої випискою з електронного реєстру лікарняних, якщо вони тривають 30 і більше календарних днів.
Як повідомлялося, Верховна Рада 10 жовтня прийняла в цілому законопроект №11416-д про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану. Документ передбачає підвищення з 1 жовтня цього року військового збору з 1,5% до 5%, податку на прибуток банків до 50% за 2024 рік, збільшення ряду інших податків і зборів. Президент Зеленський підписав його 28 листопада.
"Потягнув 44 дні, президент підписав історичне підвищення податків №11416-д. Закон вступить в силу після публікації. Тобто опублікують 30 листопада, в силу вступить 1 грудня. А чи виправимо ми колізії, це буде відомо тільки на наступному пленарному тижні", - прокоментував Железняк.