Імпорт електроенергії для ТРЦ є більш оптимальним, ніж використання генераторів, однак у деяких регіонах існують проблеми з обленерго, повідомили представники ТРЦ під час RAU Summit-2024 в середу.
Генеральний директор БФК Gulliver (Київ) Ірина Крупа розповіла, що БФК Gulliver споживає в середньому близько 3,5 МВт електроенергії на місяць у зимовий період.
“Окрім відключень, є ще й обмеження в Києві для великих об'єктів, у нас це 1,5 МВт на місяць. У будь-якому випадку потрібно підключати генератори навіть до цього обсягу, який нам надається. Дуже хорошим рішенням цієї ситуації є підписання договору на імпортну електроенергію, і ми одні з перших скористалися цією можливістю”, - повідомила вона.
За словами Крупи, за жовтень українські тарифи становили 7,06 грн, плюс розподіл 92 коп., імпортний тариф - 10,49 грн.
“Ми користуємося змішаним тарифом, нам дозволено споживати 20% української електроенергії та 80% імпортної, середньозважений тариф у БФК Gulliver за жовтень становив 8 грн 72 коп за 1кВт*ч, це з ПДВ. Є інформація, що з нового року, можливо і з грудня, буде можливість брати українську електроенергію - 40%, а 60% - імпортну, тоді цей тариф зменшиться”, - відзначила вона.
Також у МФК є чотири генератори загальною потужністю 2 МВт, їх потужностей вистачає на все споживання, окрім частково вентиляції та кондиціювання. Станом на сьогодні вартість електричної енергії від дизель-генератора – 12,6 грн/кВт*ч. За її словами, навіть з прогнозованим тарифом у грудні в 11-12 грн/кВт*ч з ПДВ за імпорт - середньозважений тариф буде вигіднішим, ніж виробляти енергію за допомогою дизель-генераторів.
У свою чергу комерційний директор Dragon Capital PM Наталія Кравець вважає, що об'єкти компанії в Києві (Smart Plaza Obolon, Piramida, Aladdin, “Караван”) немає сенсу підключати до імпорту.
“У них немає відокремленої лінії електропостачання (умова підключення імпорту - ІФ-У). Щоб зробити цю окрему гілку, потрібно вкласти мільйони”, - пояснила вона.
При цьому вона повідомила, що поки досягти відповідної угоди для ТРЦ Victoria Gardens не вдалося. “У Львові жоден комерційний об'єкт не може домовитися з обленерго про імпорт електроенергії, що дивно для нас. Але, на жаль, це факт”, - констатувала вона.
Budhouse Group також поки не вирішив питання підключення об'єкта у Львові - ТРЦ Forum - до імпорту електроенергії. Водночас ТРЦ Lubava (Черкаси) та ТРЦ Nikolsky (Харків) використовують такий ресурс. За словами операційного директора Budhouse Group Максима Гаврюшина, ця послуга здорожчує постачання енергією на 60-65 копійок в порівнянні з українською.
При цьому він зазначив, що всі ТРЦ Budhouse Group обладнані генераторами, у цьому році їх потужність ще збільшена.
“Якщо виникають проблеми з електропостачанням на день-два, то немає сенсу переходити на імпортовану електроенергію. Тоді ми просто використовуємо дизельні генератори, щоб пережити ці невеликі періоди. А якщо ми вже розуміємо, що відключення або обмеження тривалі, тоді є сенс переходити на імпортовану електроенергію. Добре, що це дуже легко зробити, легко припинити і дуже легко потім знову відновити. Тобто ти це можеш регулювати через два-три дні цих переходів”, - повідомив Гаврюшин.
Генеральний менеджер комерційного центру Alef Estate (Дніпро) Анжела Борисова повідомила, що їх об'єкти не можуть бути підключені до імпорту, оскільки в їх складі є житло.
“Ми пішли шляхом когенерації. Я дуже сподіваюся, що навесні ми перейдемо на цей альтернативний варіант”, - повідомила вона.