Гарантії безпеки стануть визначальним фактором у відновленні зруйнованої економіки України, якщо новообраний президент США Дональд Трамп розпочне переговори про закінчення війни з росією після повернення до Білого дому, заявив генеральний директор однієї з найбільших компаній країни "Метинвест" Юрій Риженков в інтерв'ю провідному британському виданню The Guardian.
За його словами, економіка може відродитися, подібно до німецького економічного дива після руйнувань Другої світової війни, за умови застосування правильних політик. Водночас він говорить про суттєву невизначеність планів Трампа.
Трамп обіцяв закінчити війну в Україні "за один день", але не пояснив, як він планує це зробити після повернення до влади в січні. Його представник з питань України та росії Кіт Келлог запропонував вивезти американську зброю з України, якщо вона не погодиться на мирні переговори.
Деякі люди та бізнеси в Україні з тривогою чекають інавгурації Трампа, оскільки росія зміцнює свої позиції на фронті.
"Президент Трамп - досить рішуча людина, і його обіцянка припинити всі війни, в тому числі й війну в Україні, є дуже позитивною подією. Проблема в тому, що ми досі не знаємо, яким буде цей план. Для мене важливіші гарантії безпеки, які ми отримаємо після закінчення війни або припинення вогню", - сказав Риженков.
При цьому він зазначив, що інвестори проявляють інтерес до українських активів, які мають потенціал для відновлення економіки та залучення внутрішніх інвестицій, зокрема до родовищ літію та урану, а також до промислового виробництва, і нагадав, що "Метинвест" зазнав значних втрат під час війни. Металургійні комбінати "Азовсталь" і ММК ім. Ілліча в Маріуполі зруйновані під час тривалої блокади міста. Також компанія втратила коксохімічний завод в Авдіївці.
СЕО групи додав, що компанія, яка продовжує генерувати кошти незважаючи на війну та надлишок сталі у світі, залишається найбільшим корпоративним платником податків і одним з найбільших роботодавців України. "Метинвест" налічує 43 000 активних працівників в Україні і ще до 9 000 мобілізованих до лав ЗСУ, вона є найбільшим донором сил оборони серед приватних підприємств країни.
Риженков констатував, що логістика все ще залишається головним викликом для українських підприємств "Метинвесту". Відновлення роботи морських портів на півдні України та залізничного сполучення дозволяють компанії експортувати продукцію. При цьому "Запоріжсталь" працює на три чверті потужностей, а "Каметсталь" на 65%. Однак перед компанією виникли суттєві ризики подальших втрат, після того як лінія фронту зрушила приблизно на 10 км до вугільної шахти в Покровську.
Третина грошових надходжень "Метинвесту" забезпечує Покровська вугільна група, яка видобуває коксівне вугілля для металургійних комбінатів компанії, а також для "ArcelorMittal Кривий Ріг".
Що стосується світового ринку, Риженков зазначив, що "Метинвест" не може бути застрахований від того, що відбувається зараз, але додав, що галузь, ймовірно, перебуває на найнижчій точці циклу, після чого попит і ціни повинні поступово відновитися.
"Метинвест" складається з видобувних та металургійних підприємств, розташованих в Україні, Європі та США. Його основними акціонерами є група "СКМ" (71,24%) та "Смарт-холдинг" (23,76%), які спільно управляють ним.
ТОВ "Метинвест Холдинг" - управляюча компанія групи "Метинвест".